Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. apríl 2025Meniny má Irena
< sekcia Regióny

Podľa E. G. Lanfranconiho je pomenovaný internát a most v Bratislave

Ilustračná snímka. Foto: TASR Miroslav Košírer

Samotný názov Lafranconi, ktorý sa dodnes viaže k jednej z bratislavských lokalít, ale aj k študentskému domovu a najnovšiemu bratislavskému mostu, je však zaužívaný skomolene.

Bratislava 6. júna (TASR) – V 70. až 90. rokoch 19. storočia pôsobil v Prešporku vynikajúci odborník na reguláciu povodia Dunaja, taliansky inžinier Enea Grazioso Lanfranconi. Meno tejto významnej osobnosti nesie dodnes internát Fakulty telovýchovy a športu Univerzity Komenského (FTVŠ UK) a diaľničný most v Bratislave.

Samotný názov Lafranconi, ktorý sa dodnes viaže k jednej z bratislavských lokalít, ale aj k študentskému domovu a najnovšiemu bratislavskému mostu, je však zaužívaný skomolene. Správne mal byť Lanfranconi, pretože je odvodený z mena slávneho staviteľa.

Enea Grazioso Lanfranconi sa narodil 20. mája 1850 v Pellio Intelvi v Taliansku v rodine Antonia Lanfranconiho, ktorý pracoval ako inžinier na výstavbe železničnej siete v Rakúsko-Uhorsku. Enea študoval v Miláne a v Poľsku, neskôr sa v roku 1867 s rodičmi presťahoval do Prešporku, kde sa natrvalo usadil.

Inžinier Lanfranconi sa zaujímal najmä o riečne toky. Zmapoval Dunaj a zostavil hydrologickú mapu rieky. Rieku začali pod jeho vedením regulovať v roku 1891, v roku 1896 projekt dokončili. Na kongrese geografov v Benátkach získal prvú cenu. Po svojom otcovi zdedil lom, v ňom prvý raz použil samočinnú nakladaciu rampu, ktorú vynašiel. Vynález vzbudil neobyčajnú pozornosť a Lanfranconi si ho nechal patentovať vo väčšine európskych krajín a v Amerike.

Zámerom Lanfranconiho bolo spojiť Dunaj s riekami Rýn, Odra a Labe. Tejto téme venoval aj svoje práce Die Wasserstraßen Europas und die Wichtigkeit der Regulierung der Donau (Vodné cesty v Európe a význam regulácie Dunaja, 1880), Die Regulierung der Flüsse Ungarns (Regulácia riek v Uhorsku, 1882) a ďalšie.

Bol i zanieteným archeológom a filantropom. Okrem iného sa snažil nájsť hrob kráľa Arpáda predpokladajúc, že bol pochovaný na Tureckom kopci neďaleko obce Bad Deutsch-Altenburg.

Stál pri založení Uhorskej historickej spoločnosti. Zbieral tiež umenie (obrazy, grafiky) a knihy. Jeho expozíciu starožitností odmenili v roku 1885 na krajinskej výstave v Budapešti diplomom. Zbierku 1400 starých máp daroval mestu Budapešť, časť medirytín Mestskému múzeu v Bratislave, umelecké obrazy zakúpila po jeho smrti uhorská vláda, najvzácnejšiu zbierku medirytín rozpredali na aukcii v Kolíne nad Rýnom. Jeho obrovská knižnica bola umiestnená v Lanfranconiho bratislavskom paláci (dnešné Ministerstvo životného prostredia SR).

Bol vyznamenaný srbským Rádom Takova, rumunským Rádom kráľovskej koruny a v roku 1894 strieborným Rádom Františka Jozefa.

Lanfranconi žil v Prešporku v miestach, kde sa nachádza dnešná FTVŠ UK a Botanická záhrada. Celú túto plochu zaberali jeho pozemky, na ktorých vybudoval park.

Na sklonku života ho však postihlo psychické ochorenie. Zastrelil sa 9. marca 1895 svojou loveckou puškou. Pochovali ho v talianskom meste Varese.

Na počesť E. G. Lanfranconiho pomenovali v Bratislave vysokoškolský internát a most. Študentský domov Lafranconi je účelovým zariadením Univerzity Komenského v Bratislave a plní úlohu ubytovacieho, sociálneho a výchovného zariadenia. Takmer 200 študentov v ňom nachádza ubytovanie v útulných izbách s pekným výhľadom na rieku Dunaj. Diaľničný most Lafranconi stavali v rokoch 1985 – 1991 a slávnostne ho otvorili v roku 1992. Pôvodne sa mal volať Most mládeže, napokon sa kompetentní rozhodli nazvať ho podľa významného talianskeho staviteľa.

Univerzita Komenského si na ústredných oslavách 26. až 28. júna pripomenie 100 rokov svojho vzniku. Najstaršia a najväčšia slovenská univerzita vznikla v roku 1919 a bola prvou vysokou školou na území Slovenska, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku.

V súčasnosti má UK 13 fakúlt a vo všetkých formách štúdia na nej študuje viac ako 22.000 študentov. Každoročne prijíma do prvých ročníkov vyše 7000 nových študentov, ktorí si môžu vybrať z takmer 800 študijných programov.

Šutaj Eštok avizuje kontroly v 93 veľkých farmách pri ohniskách nákazy

Prvý podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho spresnil, že farmy, ktoré budú predmetom kontroly, majú chovy hovädzieho dobytka či ošípaných s vyše 50 kusmi.

,aktualizované 

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.

- Rakúsky CBRN dekontaminačný modul ukončil v nedeľu činnosť pri slintačke a krívačke na území SR. Pôsobil tu od 26. marca. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa, platiť budú od nedele 22.00 h do pondelka (7. 4.) 8.00 h.

- Hasiči v Severnom Írsku likvidujú následky rozsiahleho požiaru, ktorý v noci na nedeľu zachvátil lesné porasty v juhovýchodnej časti tejto zeme Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo narastajú obavy z nezvyčajne teplého a suchého počasia.

- Futbalisti FC Liverpool nevyužili po sobotnej remíze Arsenalu s Evertonom (1:1) možnosť zvýšiť náskok na čele tabuľky Premier League. V nedeľnom zápase 31. kola prekvapivo prehrali na ihrisku Fulhamu 2:3.

- Spoločnosť Honda v spolupráci s americkými spoločnosťami otestuje na obežnej dráhe Zeme technológiu výroby obnoviteľnej energie. V prípade úspešného testu ju plánuje nasadiť aj na povrchu Mesiaca.

- Prvý nový cestný priechod východne od londýnskeho mosta Tower Bridge za uplynulých 33 rokov otvoria v pondelok v britskom hlavnom meste. Silvertownský tunel spojí štvrť Silvertown s Greenwichským polostrovom a povedie popod rieku Temža.

- Washington zruší všetky víza držiteľom juhosudánskeho pasu a znemožní nové príchody z tejto krajiny do Spojených štátov, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio.

- Ak sa daň z finančných transakcií stane témou diskusie na koaličnej rade, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) je pripravený podporiť jej zrušenie alebo výraznú úpravu. Uviedol to v televízii Joj 24.

- Predseda zahraničného výboru poľského Sejmu a poradca premiéra Donalda Tuska pre Ukrajinu povedal, že americké uznanie územných ziskov Ruska na Ukrajine by bolo "historickou chybou".

- Trstínska kalvária sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ju zapísali ako súbor 26 pamiatkových objektov.

- Výsledky súťaže ShopRoku, ktorá oceňuje najkvalitnejšie, najpopulárnejšie a najinovatívnejšie e-shopy za rok 2024, sú už známe.

- Európa je kontinent plný histórie, kultúry a fascinujúcich zaujímavostí. Preukážte, ako dobre poznáte jednotlivé štáty a ich špecifiká!

- Holandský pretekár Max Verstappen na Red Bulle vyhral VC Japonska seriálu formuly 1. Na okruhu Suzuka triumfoval pred jazdcami McLarenu - Britom Landom Norrisom (+1,423) a Austrálčanom Oscarom Piastrim (+2,126).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že svet by nemal zostať ticho po piatkovom ruskom raketovom útoku na jeho rodné mesto Kryvyj Rih, ktorý si vyžiadal 18 obetí na životoch vrátane deviatich detí.

- Kým sa kliešť pricicia na človeka, môže to trvať aj niekoľko hodín. Pohybuje sa po oblečení človeka alebo po jeho tele a hľadá miesta, kde je najjemnejšia koža, povedala v relácii TASR TV Zdravie vedkyňa Markéta Derdáková.