Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Regióny

P. Pollák položil veniec k Pamätníku rómskeho holokaustu

Peter Pollák, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Na pietnej spomienke niekoľkokrát odznelo, že téma rómskeho holokaustu bola na Slovensku dlhé roky tabuizovaná a skresľovaná.

Dunajská Streda 31. júla (TASR) – Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák si dnes v Dunajskej Strede v parku na Rybnom trhu položením venca pri celoslovenskom Pamätníku rómskeho holokaustu uctil pamiatku Rómov zavraždených hitlerovskými nacistami.

Podujatie, nad ktorým splnomocnenec vlády prevzal záštitu, zorganizoval Inštitút pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej Strede spolu s mestskou samosprávou. Slávnostného aktu sa zúčastnila aj delegácia Kancelárie prezidenta SR vedená jej vedúcim Štefanom Rozkopálom.

Účastníci si zároveň pripomenuli masaker niekoľkých desiatok Rómov, ktorí sa stali obeťami krutosti na Veľký piatok v roku 1945 na hrádzi pri Malom Dunaji medzi obcami Trhová Hradská a Topoľníky. V ten večer členovia Strany šípových krížov a maďarskí žandári zavraždili 60 ľudí.

Na podujatí predstavili aj portrét biskupského vikára Ödöna Janovicsa, ktorý začiatkom roka 1945 osobne zabránil členom Strany šípových krížov, aby odviedli dunajskostredských Rómov.

Mierumilovná verejnosť celého sveta si holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny pripomína v druhý augustový deň. Pamätný deň rómskeho holokaustu bol vyhlásený najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 zavraždili v plynových komorách 2900 rómskych mužov, žien a detí. Povedal to vo svojom prejave riaditeľ Inštitútu pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu Jozef Ravasz. "Ľud si denne kladie otázky, ako ďalej. Aký osud čaká naše deti v Európe. Tých 71 rokov, na ktoré si aj dnes spomíname, sa pre mnohých ľudí javí, ako keby sa to stalo nedávno. Smutne konštatujem, že dnešná školopovinná mládež ledva niečo vie o hrôzach holokaustu, deportáciách, o krutých zločinoch nacistov a nyilasovcov. Niekde sa stala chyba vo vzdelávacom programe,“ upozornil Ravasz.

Splnomocnenec vlády Peter Pollák sa v rámci spomienkového podujatia stretol s prítomnými zahraničnými diplomatmi, zástupcami štátnych, spoločenských i rómskych organizácií, mestskej a okresnej samosprávy i s občanmi Dunajskej Stredy. „Mnohí Rómovia sa nebáli a postavili sa spolu s ďalšími obyvateľmi tejto krajiny proti fašizmu. Ťažké časy priniesli aj jeden z mála pozitívnych prvkov: Ľudia sa spájali, stali sa súdržnými v úsilí poraziť zlo, poraziť fašizmus,“ povedal Pollák.

Na pietnej spomienke niekoľkokrát odznelo, že téma rómskeho holokaustu bola na Slovensku dlhé roky tabuizovaná a skresľovaná. Mnohé fakty o vyhladzovaní tejto menšiny nacistami a fašistami počas druhej svetovej vojny sú aj dnes majoritnému obyvateľstvu, ale, žiaľ, i mnohým Rómom ešte stále neznáme. "Je však veľmi dôležité poznať túto dlho ignorovanú temnú kapitolu európskej histórie, nielen z dôvodu nárastu extrémistických, rasistických a xenofóbnych prejavov predovšetkým u mladej generácie, ale aj z dôvodu zvyšovania národného povedomia Rómov," zdôraznil Ravasz.