Jednotlivé žiadosti sa môžu týkať sociálnej oblasti, ochrany životného prostredia, úpravy a zveľadenia verejného priestranstva, ale aj živej či neživej kultúry alebo športu.
Jednotlivé žiadosti sa môžu týkať sociálnej oblasti, ochrany životného prostredia, úpravy a zveľadenia verejného priestranstva, ale aj živej či neživej kultúry alebo športu. Prípadné nejasnosti či otázky môžu obyvatelia konzultovať priamo s koordinátorom participatívneho rozpočtu, ktorým je Lukáš Penxa. Dôležité je dodržať všetky termíny a pokyny uvedené v pravidlách participatívneho rozpočtu i samotnej výzve na predkladanie projektov. Žiadosti je možné podávať do konca februára.
"Dá sa predpokladať, že pôjde síce o menšie, nízkonákladové projekty, ale vďaka očakávanému kreatívnemu prístupu občanov budú efektívne a pomôžu nášmu mestu v jeho rozvoji," uviedol Danko. Prednosta tamojšieho mestského úradu Adrián Kromka dodal, že ide o jednoduchý a pritom efektívny nástroj, ktorý je pre svoju obľúbenosť využívaný v mestách po celom svete. V súčasnosti však pre situáciu v samosprávach to už podľa neho vôbec nie je bežným pravidlom. "Participatívny rozpočet využívali mnohé samosprávy na Slovensku, žiaľ, po pandémii sa už k nemu nevrátili. Preto iniciatíva mesta Poprad môže byť novým impulzom a inšpiráciou aj pre ostatné mestá a obce, ktoré majú záujem na tom, aby ich obyvatelia cítili, že mestu na ich názore záleží a počíta s ním," skonštatovala splnomocnenkyňa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová.
Mesto vyčlenilo na tento účel 100.000 eur. Financie sú rozdelené podľa počtu obyvateľov pre osem častí mesta. V apríli tohto roka samotní občania hlasovaním rozhodnú o víťazných projektoch, ktoré sa budú následne realizovať od mája až do konca roka.