Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Regióny

Unikátna výstava približuje vývoj potápačskej techniky

Potápačská výstava v trebišovskom Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína. Na snímke expozícia potápačskej výstroje 18. októbra 2013. Foto: TASR/Roman Hanc

Potápačská výstava v Trebišove potrvá do 16. novembra.

Trebišov 18. októbra (TASR) - Možnosť vidieť potápačskú výstroj z minulosti a dozvedieť sa o histórii potápania majú návštevníci výstavy, ktorú 16. októbra otvorili v trebišovskom Múzeu a Kultúrnom centre južného Zemplína. Pod názvom "Potápanie včera a dnes" si ju môžu pozrieť do 16. novembra.

Vystavené predmety poskytol zo svojej zbierky dlhoročný inštruktor potápania Peter Ferdinandy z Revúcej. "Niekoľko desiatok rokov sa venujem potápaniu a ako čas beží, strašne veľa vecí z techniky stráca pre potápača hodnotu, ale stáva sa historicky zaujímavým. Preto som začal zbierať potápačskú výstroj a odkladal všetko, čo som kedy používal," priblížil vznik zbierky pre TASR. Vystavené sú napríklad potápačské hodinky, plutvy, obleky, tlakové fľaše, nože, či fotoaparáty.

Za raritné predmety Ferdinandy označil staré potápačské súpravy zo Sovietskeho zväzu alebo prvý československý potápačský oblek s príslušenstvom vyrobený pre armádu v roku 1964. K výstave prispel zo svojej zbierky aj Maďar László Csaká.



Výstava je členená na niekoľko celkov

Unikátna výstava poskytuje komplexný pohľad na problematiku potápačskej techniky, jej vývoj a sprostredkovane na históriu potápania ako takého. Členená je na niekoľko celkov, predstavujúcich kompletnú výstroj potápačov z rôznych období, či už klasického zásobovania vzduchom z hladiny hadicami, cez dýchacie prístroje so zásobou vzduchu v tlakových fľašiach, až po dnešné vybavenie.

Ide o najväčšiu výstavu svojho druhu v krajinách Vyšehradskej štvorky. "Je to moja v poradí 20. výstava, ale prvá v takomto veľkom rozsahu," konštatoval Ferdinandy.