Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Regióny

Pred 80 rokmi bola oslobodená Banská Bystrica

Na archívnej snímke akt kladenia vencov počas spomienkových osláv pri príležitosti výročia oslobodenia mesta Banská Bystrica. Foto: TASR - Branislav Račko

V skorých ranných hodinách na Kvetnú nedeľu 25. marca 1945 začínali postupovať na územie Banskej Bystrice prví vojaci oslobodzovacích armád.

Banská Bystrica/Bratislava 25. marca (TASR) - Po potlačení SNP v októbri 1944 prevzali vládu nad Banskou Bystricou nacistické vojská. S podporou slovenských gardistov sa v meste pod Urpínom udržali do marca 1945. Od oslobodenia metropoly stredného Slovenska uplynie v utorok (25. 3.) 80 rokov.

"Oslobodenie Banskej Bystrice bolo súčasťou Ostravskej operácie vojsk pravého krídla 2. ukrajinského frontu, známej aj ako Stredoslovenská operácia, ktorá prebiehala od 10. do 30. marca 1945. Bojovali v nej vojaci 40. sovietskej armády pod velením generála Filipa Fedosejeviča Žmačenka. Jej bola operačne podriadená 4. rumunská armáda vedená generálom Nicolae Dascalescuom. Sovietske a rumunské jednotky útočili na vybudované poľné opevnenia medzi Badínom a Kremničkou v smere od Zvolena a prenikli tiež východnými svahmi Kremnických vrchov k obciam Pršany, Malachov, Skubín a Podlavice," povedala TASR historička Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici Vladimíra Luptáková.

Jednotky Červenej armády a rumunskí vojaci začali na Banskú Bystricu útočiť už ráno 19. marca 1945 tridsaťminútovou delostreleckou prípravou. Súčasný postup z viacerých strán donútil nemecké velenie stiahnuť časť síl a postupne uvoľňovať pozície.

Ustupujúci nemeckí a maďarskí vojaci praktizovali taktiku spálenej zeme. Nemecké velenie opustilo mesto vo večerných hodinách v sobotu 24. marca. V tento deň sa začali boje o Radvaň nad Hronom (dnes mestská časť Banskej Bystrice) a o prístupové cesty do mesta Banská Bystrica.

V skorých ranných hodinách na Kvetnú nedeľu 25. marca 1945 začínali postupovať na územie Banskej Bystrice prví vojaci oslobodzovacích armád. Boj o mesto, jeho hlavné námestie a jednotlivé ulice sa naplno rozhorel.

"Nemeckí vojaci nadránom o pol piatej vyhodili do vzduchu mosty cez Hron, k malej železničnej stanici a most vedúci na Mičinú. Sovietske jednotky sa postupne prebojovávali k železničnej stanici a k Bánošu. Hodinu pred obedom ustúpili zvyšky nemeckej a maďarskej armády smerom na Kostiviarsku. Rumunské jednotky v popoludňajších hodinách obsadili mestské kasárne a poštový úrad, v Dolnej ulici bola zriadená kancelária s telefónnou ústredňou. Banská Bystrica bola oslobodená. Počas dňa zmizli z mesta trosky z pouličných bojov a obnovený bol aj most cez Hron smerom na Mičinskú cestu," spresnila historička posledné hodiny oslobodzovania Banskej Bystrice.

Prvým Bystričanom, ktorý prišiel na svet v pivnici domu neďaleko centra mesta, keď vonku ešte zúrila streľba a vybuchovali granáty, bol Zdenko Styk. Jeho meno je v mestskej matrike uvedené ako prvé banskobystrické "dieťa slobody" s dátumom narodenia 25. marec 1945.

Ženijné jednotky po oslobodení mesta preverovali jeho jednotlivé časti a objekty, či sa v nich nenachádzajú míny. "Stalo sa tak aj v historickej budove Mestského múzea, v Matejovom dome. Práve tu kustód Karol Ivan Kiszely svojou odbornosťou a obetavosťou zachránil nielen cenné zbierky múzea, ale aj sedem škatúľ archívnych materiálov Slovenského národného múzea v Martine, ktoré sem previezli," dodala pre TASR Luptáková.

Podľa historičky Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici pri oslobodzovaní mesta (myslí sa v jeho pôvodných hraniciach, nie s mestskými časťami a sídliskami budovanými po druhej svetovej vojne) zahynulo 59 sovietskych a 106 rumunských vojakov. Celkovo sa ale pri oslobodzovaní širšieho priestoru mesta uvádza údaj vyše dvoch tisíc padlých.

Oslobodenie Banskej Bystrice pripomína na Námestí SNP 15 metrov vysoký Čierny obelisk - pomník padlým vojakom Červenej a Rumunskej armády.





Zdroj: https://www.bystricoviny.sk/titulka/foto-v-pondelok-25-marca-2024-si-pripominame-79-vyrocie-oslobodenia-banskej-bystrice

DRUHÝ TRIUMF SLOVÁKOV: Francúzov zdolali 2:1

V priebežnej tabuľke sa posunuli so siedmimi bodmi na 3. miesto.

,aktualizované 

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.

- Seniorku v okrese Levice pripravili podvodníci o celoživotné úspory. Podľa doposiaľ zistených informácií 82-ročnú ženu telefonicky kontaktoval neznámy páchateľ, ktorý sa predstavil ako príslušník polície, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v stredu obvinil francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že nadržiava militantnému hnutiu Hamas, keď kritizuje blokovanie prísunu pomoci do Pásma Gazy zo strany Izraela.

- Hasiči z Bytče a Žiliny zasahujú v stredu popoludní pri požiari lesa v katastri obce Štiavnik v okrese Bytča. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.

- Polícia vyšetruje utorkový incident na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, pri ktorom zadržala jednu osobu. Muž mal mať pri sebe predmet pripomínajúci strelnú zbraň. Policajti to uviedli na sociálnej sieti.

- Na železničnom priecestí v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda prišlo v stredu k zrážke osobného vozidla s nákladným vlakom. Vodič automobilu utrpel ťažké zranenia

- Pri dopravnej nehode v okrese Levice prišla o život 23-ročná žena. Nehoda sa stala v nočných hodinách na ceste III/1626 medzi obcami Mochovce a Kalná nad Hronom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.