Pozrite sa, kto sa rozhodol uchádzať o post župana vo vašom kraji.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 6. septembra (TASR/Teraz.sk) – Voľby do orgánov samosprávnych krajov sa uskutočnia už 4. novembra 2017. Do 5. septembra sa mohli prihlásiť kandidáti na post predsedov. Prinášame vám prehľad uchádzačov o túto pozíciu v jednotlivých krajoch Slovenska.
Až 17 kandidátov chce v novembrových voľbách do vyšších územných celkov zabojovať o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Toľko ich do utorkovej (5.9.) polnoci odovzdalo kandidačné listiny, z toho jedna žena. Sedem je nezávislých. TASR o tom dnes informovala koordinátorka volieb v BBSK Lucia Šestáková.
O funkciu predsedu BBSK sa uchádzajú doteraz známi: súčasný šéf kraja Marian Kotleba (Kotleba-ĽS Naše Slovensko), konateľ súkromnej firmy a poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Igor Kašper (nezávislý), politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a banskobystrického MsZ Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev (nezávislý), podnikateľ Ján Lunter (nezávislý), predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor (nezávislý), prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak (nezávislý), primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko (nezávislý), starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa (nezávislý) a rómsky aktivista Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty, ktorý kandiduje za Stranu rómskej koalície.
Ďalšími kandidátmi sú Alena Piovarčiová (Nový Parlament), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), Viliam Baňák (Jednota ľavicová strana Slovenska), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) a Zdenek Očovan (Politická strana NAJ).
O post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa uchádza 15 kandidátov. Do polnoci 5. septembra prevzala zapisovateľka volebnej komisie KSK Melánia Kolesárová 15 kandidátnych listín. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.
Z celkového počtu uchádzačov sú traja koaliční kandidáti, osem kandidátov nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi je aj jedna žena.
Primátora mesta Košice Richarda Rašiho nominovala koalícia Smer – sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidáti. Rastislava Trnku nominovala koalícia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, NOVA a Šanca. Karola Patakyho nominovala koalícia Most-Híd a SKOK – Európski liberálni demokrati.
Jednotlivé politické subjekty nominovali Jarmilu Tkáčovú (Slovenská národná strana), Rudolfa Botku (Nový parlament), Jozefa Červeňáka (Rómska iniciatíva Slovenska), Oliver Petrík (Jednota – ľavicová strana Slovenska), Lukáša Sisáka (Komunistická strana Slovenska), Jána Struka (Strana moderného Slovenska - SMS), Štefana Surmáneka (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko) a Adama Šepetku (Nezávislosť a Jednota).
Medzi štyrmi nezávislými kandidátmi sú Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko a Vladislav Stanko.
Kandidátne listiny teraz podľa Bobrikovej preskúma a zaregistruje volebná komisia.
Košický samosprávny kraj mal k 31. januáru tohto roka 798.015 obyvateľov. "Vychádzajúc z platnej legislatívy oprávnení voliči rozhodnú o obsadení 57 poslaneckých mandátov v 11 volebných obvodoch. Ide o rovnaký počet mandátov aj volebných obvodov ako v predchádzajúcich voľbách," vysvetlila Bobriková.
KSK v prvom volebnom období viedol Rudolf Bauer, ďalšie tri volebné obdobia stál na jeho čele Zdenko Trebuľa, ktorý v aktuálnych voľbách už nekandiduje.
V roku 2013 bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov na post predsedu KSK zaregistrovaných desať uchádzačov, jedna z nich bola žena. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a dvaja kandidáti boli nezávislí.
Do polnoci 5. septembra prevzala zapisovateľka volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Mária Lukačíková 12 kandidačných listín na post predsedu PSK do novembrových volieb. Z celkového počtu uchádzačov je jeden koaličným kandidátom, siedmich nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi nie je ani jedna žena, uviedla pre TASR Lukačíková.
Primátor Levoče Milan Majerský má zastrešenie štvorkoalície Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA.
Jednu politickú stranu má za sebou sedem kandidátov. Popradčana Františka Bednára, štatutára občianskeho združenia, nominovala neparlamentná strana Nezávislosť a Jednota (NAJ). Poslanca Národnej rady SR a súčasného predsedu PSK Petra Chudíka zo Záborského (okres Prešov) delegovala strana Smer-SD. Vranovský podnikateľ Jozef Mihalčin kandiduje za Ľudovú stranu Naše Slovensko. František Oľha, výrobný riaditeľ a pedagóg z Prešova je kandidátom neparlamentnej strany Šanca. Primátor Svitu Miroslav Škvarek kandiduje za Slovenskú národnú stranu (SNS). Technológ z Prešova Milan Štajner je nominantom neparlamentnej Strany zelených Slovenska. Jozef Šváč, prešovský pedagóg, pôjde do volieb ako kandidát za neparlamentnú stranu Nový parlament.
Bez straníckeho krytia chcú zabojovať o funkciu predsedu PSK štyria nezávislí kandidáti - prešovský advokát Ján Garaj, ďalej manažér Pavel Gašper z Popradu, obchodný riaditeľ Andrej Gmitter z Bardejova a živnostník Eduard Markovič z Popradu.
Kandidačné listiny musí ešte preveriť a zaregistrovať volebná komisia. V Prešovskom kraji žije približne 820.000 obyvateľov, oprávnení voliči rozhodnú aj o obsadení 62 poslaneckých mandátov v 13 volebných obvodoch. PSK mal doteraz jediného predsedu od vzniku krajských samospráv, ktorým je Peter Chudík. Posledné voľby vyhral už v prvom kole.
Pred štyrmi rokmi odovzdalo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov kandidačné listiny na post predsedu PSK deväť uchádzačov a rovnaký počet volebná komisia aj zaregistrovala, nikto sa svojej kandidatúry nevzdal. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a jeden kandidát bol nezávislý.
O post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) by malo v novembrových regionálnych voľbách zabojovať sedem kandidátov – tri ženy a štyria muži. Dvaja z kandidátov sa uchádzajú o post predsedu TSK ako nezávislí, piatich nominovali politické subjekty. Informoval koordinátor volieb v TSK Tomáš Baláž.
Úradujúci 42-ročný predseda TSK Jaroslav Baška z obce Dohňany kandiduje s podporou politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Strana zelených, za stranu Sme rodina – Boris Kollár kandiduje na predsedníčku 34-ročná právnička z Prievidze Petra Hajšelová. Koalícia SaS, OĽANO, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, NOVA, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska nominovala 51-ročnú poslankyňu Národnej rady SR, Trenčanku Renátu Kaščákovú. Za Stranu zelených Slovenska sa o post predsedníčky TSK chce uchádzať 42-ročná živnostníčka zo Starej Turej Nora Pániková a za politickú stranu Nový parlament kandiduje 46-ročný podnikateľ z Prievidze Igor Valko.
Nezávislými kandidátmi sú 42-ročný primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty a 26-ročný doktorand z Beluše Ferdinand Vavrík.
Zastupiteľstvo TSK bude mať v budúcom volebnom období v deviatich volebných obvodoch 47 poslancov oproti terajším 45. Zvýšenie počtu poslancov schválili poslanci Zastupiteľstva TSK na svojom júlovom zasadnutí. Proti zvyšovaniu počtu poslancov vznikla petícia, Zastupiteľstvo TSK jej nevyhovelo. V regionálnych voľbách pred štyrmi rokmi vyhral súboj o post predsedu Jaroslav Baška už v prvom kole.
Trnavský kraj
Kandidačné listiny na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) podalo v stanovenej lehote do polnoci 5. septembra šesť kandidátov. Štyria sú nominantmi politických strán a zoskupení, dvaja sú nezávislí. Kandidačné listiny na poslancov podalo 9 politických strán a zoskupení, z nich 4 do všetkých siedmich volebných obvodov TTSK.
Kandidátky na post predsedu podali štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd), súčasný podpredseda TTSK József Berényi (SMK), poslanec NR SR Jozef Viskupič (koalícia OĽANO, SaS, KDH, NOVA, Občianska konzervatívna strana a Zmena zdola), predseda TTSK Tibor Mikuš (nezávislý), riaditeľ organizácie sluchovo postihnutých Jaroslav Cehlárik (nezávislý) a lekár Márius Novák (Nový Parlament). Informoval riaditeľ sekcie vedenia Úradu TTSK Jozef Behul.
V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) sa bude v jesenných voľbách do vyšších územných celkov uchádzať o priazeň voličov osem oficiálne zaregistrovaných kandidátov na post predsedu kraja. Sú medzi nimi šiesti nominanti politických zoskupení a dvaja nezávislí kandidáti.
Ako informovala volebná komisia NSK, s podporou strán Smer-SD, SNS a Mos-Híd kandiduje súčasný predseda NSK Milan Belica, ktorý je vo funkciu od vzniku vyšších územných celkov. Koalícia pravicových strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS nominovala herca a krajského poslanca Jána Grešša. Za stranu SMK kandiduje jej podpredseda a krajský poslanec Iván Farkas. Kandidátom strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko je poslanec NR SR Milan Uhrík. Zoskupenie Nový parlament nominovalo bezpečnostného analytika Jána Marka. Za Maďarskú kresťanskodemokratickú alianciu (MKA) kandiduje podnikateľ Ľászló Hajdu. Ako nezávislý bude kandidovať Peter Oremus, ktorý je v súčasnosti poslancom v krajskom i nitrianskom mestskom zastupiteľstve. Nezávislou kandidátkou je aj krajská a nitrianska mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková.
Voliči budú o 54 poslancoch Zastupiteľstva NSK rozhodovať v ôsmich volebných obvodoch. Obvod Komárno bude zastupovať osem poslancov, Levice deväť, Nitru 13, Nové Zámky osem, Šaľu štyria, Štúrovo traja, Topoľčany šiesti a obvod Zlaté Moravce traja poslanci.
Kandidatúru na predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) podali podľa informácii TASR všetci siedmi kandidáti, ktorí avizovali záujem o tento post.
Štvrtýkrát sa uchádza o priazeň voličov súčasný predseda ŽSK Juraj Blanár (Smer-SD). Záujem o vedenie samosprávneho kraja verejne deklarovali aj poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline Peter Cibulka (nezávislý), poslankyňa Národnej rady (NR) SR Erika Jurinová (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS), exposlanec NR SR za stranu Smer-SD Anton Martvoň, starosta obce Mútne Marián Murín (nezávislý), bývalý minister školstva a podpredseda vlády SR Ján Mikolaj (SNS) a asistent poslanca NR SR Peter Sagan (ĽSNS).
O 57 poslancoch zastupiteľstva ŽSK budú voliči rozhodovať v 11 volebných obvodoch. Obvod Žilina zastupuje 13 poslancov, po 8 poslancov zastupuje obvody Martin a Čadca. Obvod Liptovský Mikuláš zastupuje 6 poslancov, obvody Námestovo a Ružomberok po 5 poslancov, obvody Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín po 3 poslancov, obvod Bytča 2 poslanci a obvod Turčianske Teplice 1 poslanec.
O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zabojuje v tohtoročných novembrových voľbách do VÚC 18 kandidátov. Vlastného kandidáta postavila aj SNS, a to štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí Lukáša Parízeka. TASR o neoficiálnom zozname kandidátov informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Z celkového počtu kandidátov majú deviati podporu politických strán a deviati sú nezávislí. O miesto predsedu BSK sa uchádza poslanec Národnej rady SR Juraj Droba, ktorý má podporu SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmeny zdola a Demokratickej únie Slovenska. Taktiež psychologička a predsedníčka Strany zelených Slovenska Natália Hanulíková, súkromný podnikateľ Ľubomír Kolárik s podporou Strany zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov a publicista i politik Daniel Krajcer, ktorý je kandidátom Mosta-Híd, SKOK-u a Strany zelených.
Šéfom BSK chce byť aj pedagóg Marián Leinerovič s podporou Nového parlamentu, farmaceut Milan Lopašovský, ktorého navrhuje Strana moderného Slovenska. Kandidátom SNS je štátny tajomník rezortu diplomacie Lukáš Parízek. Komunistická strana Slovenska nominovala prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.
Medzi nezávislými kandidátmi na predsedu BSK je publicista Rastislav Blaško, podnikateľ Jozef Danko, súčasný šéf kraja Pavol Frešo i vysokoškolský učiteľ a bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Taktiež novinár Ľubomír Huďo, podnikateľ Martin Jakubec, starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva a IT špecialista i bratislavský mestský poslanec Jozef Uhler.
"Definitívny zoznam kandidátov bude známy po kontrole zo strany Volebnej komisie BSK s následnou registráciou," podotkla Forman.
Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Tentoraz budú jednokolové, čo znamená, že za predsedu bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. V BSK schválili navýšenie počtu poslancov zo súčasných 44 na 50. Zároveň sa zvýšil aj počet volebných obvodov. Kým v minulosti ich v rámci Bratislavského kraja bolo 18, po novom ich je 24.
Banskobystrický kraj
Až 17 kandidátov chce v novembrových voľbách do vyšších územných celkov zabojovať o post predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Toľko ich do utorkovej (5.9.) polnoci odovzdalo kandidačné listiny, z toho jedna žena. Sedem je nezávislých. TASR o tom dnes informovala koordinátorka volieb v BBSK Lucia Šestáková.
O funkciu predsedu BBSK sa uchádzajú doteraz známi: súčasný šéf kraja Marian Kotleba (Kotleba-ĽS Naše Slovensko), konateľ súkromnej firmy a poslanec Mestského zastupiteľstva (MsZ) v Banskej Bystrici Igor Kašper (nezávislý), politológ, poslanec Národnej rady SR za SaS a banskobystrického MsZ Martin Klus, ktorého podporujú aj OĽaNO-NOVA, KDH a OKS, ďalej historik, generálny riaditeľ Múzea SNP a mestský poslanec Stanislav Mičev (nezávislý), podnikateľ Ján Lunter (nezávislý), predseda Strany moderného Slovenska Milan Urbáni, exprimátor a niekdajší prezident Konfederácie odborových zväzov Ivan Saktor (nezávislý), prednosta Mestského úradu v Brezne, právnik Martin Juhaniak (nezávislý), primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko (nezávislý), starosta obce Mýtna v okrese Lučenec Pavel Greksa (nezávislý) a rómsky aktivista Vojtech Kökény z Rimavskej Soboty, ktorý kandiduje za Stranu rómskej koalície.
Ďalšími kandidátmi sú Alena Piovarčiová (Nový Parlament), Miroslav Gálik (Národ a spravodlivosť), Michal Kantor (Strana zelených Slovenska), Viliam Baňák (Jednota ľavicová strana Slovenska), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku) a Zdenek Očovan (Politická strana NAJ).
Košický kraj
O post predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) sa uchádza 15 kandidátov. Do polnoci 5. septembra prevzala zapisovateľka volebnej komisie KSK Melánia Kolesárová 15 kandidátnych listín. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa predsedu KSK Zuzana Bobriková.
Z celkového počtu uchádzačov sú traja koaliční kandidáti, osem kandidátov nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi je aj jedna žena.
Primátora mesta Košice Richarda Rašiho nominovala koalícia Smer – sociálna demokracia, Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja, Strana zelených Slovenska a Starostovia a nezávislí kandidáti. Rastislava Trnku nominovala koalícia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a Solidarita, Kresťanskodemokratické hnutie, NOVA a Šanca. Karola Patakyho nominovala koalícia Most-Híd a SKOK – Európski liberálni demokrati.
Jednotlivé politické subjekty nominovali Jarmilu Tkáčovú (Slovenská národná strana), Rudolfa Botku (Nový parlament), Jozefa Červeňáka (Rómska iniciatíva Slovenska), Oliver Petrík (Jednota – ľavicová strana Slovenska), Lukáša Sisáka (Komunistická strana Slovenska), Jána Struka (Strana moderného Slovenska - SMS), Štefana Surmáneka (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko) a Adama Šepetku (Nezávislosť a Jednota).
Medzi štyrmi nezávislými kandidátmi sú Róbert Bačinský, Jozef Bobík, Jaroslav Džunko a Vladislav Stanko.
Kandidátne listiny teraz podľa Bobrikovej preskúma a zaregistruje volebná komisia.
Košický samosprávny kraj mal k 31. januáru tohto roka 798.015 obyvateľov. "Vychádzajúc z platnej legislatívy oprávnení voliči rozhodnú o obsadení 57 poslaneckých mandátov v 11 volebných obvodoch. Ide o rovnaký počet mandátov aj volebných obvodov ako v predchádzajúcich voľbách," vysvetlila Bobriková.
KSK v prvom volebnom období viedol Rudolf Bauer, ďalšie tri volebné obdobia stál na jeho čele Zdenko Trebuľa, ktorý v aktuálnych voľbách už nekandiduje.
V roku 2013 bolo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov na post predsedu KSK zaregistrovaných desať uchádzačov, jedna z nich bola žena. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a dvaja kandidáti boli nezávislí.
Prešovský kraj
Do polnoci 5. septembra prevzala zapisovateľka volebnej komisie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Mária Lukačíková 12 kandidačných listín na post predsedu PSK do novembrových volieb. Z celkového počtu uchádzačov je jeden koaličným kandidátom, siedmich nominovali jednotlivé politické subjekty a štyria kandidujú ako nezávislí. Medzi kandidátmi nie je ani jedna žena, uviedla pre TASR Lukačíková.
Primátor Levoče Milan Majerský má zastrešenie štvorkoalície Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), Sloboda a Solidarita (SaS), Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a NOVA.
Jednu politickú stranu má za sebou sedem kandidátov. Popradčana Františka Bednára, štatutára občianskeho združenia, nominovala neparlamentná strana Nezávislosť a Jednota (NAJ). Poslanca Národnej rady SR a súčasného predsedu PSK Petra Chudíka zo Záborského (okres Prešov) delegovala strana Smer-SD. Vranovský podnikateľ Jozef Mihalčin kandiduje za Ľudovú stranu Naše Slovensko. František Oľha, výrobný riaditeľ a pedagóg z Prešova je kandidátom neparlamentnej strany Šanca. Primátor Svitu Miroslav Škvarek kandiduje za Slovenskú národnú stranu (SNS). Technológ z Prešova Milan Štajner je nominantom neparlamentnej Strany zelených Slovenska. Jozef Šváč, prešovský pedagóg, pôjde do volieb ako kandidát za neparlamentnú stranu Nový parlament.
Bez straníckeho krytia chcú zabojovať o funkciu predsedu PSK štyria nezávislí kandidáti - prešovský advokát Ján Garaj, ďalej manažér Pavel Gašper z Popradu, obchodný riaditeľ Andrej Gmitter z Bardejova a živnostník Eduard Markovič z Popradu.
Kandidačné listiny musí ešte preveriť a zaregistrovať volebná komisia. V Prešovskom kraji žije približne 820.000 obyvateľov, oprávnení voliči rozhodnú aj o obsadení 62 poslaneckých mandátov v 13 volebných obvodoch. PSK mal doteraz jediného predsedu od vzniku krajských samospráv, ktorým je Peter Chudík. Posledné voľby vyhral už v prvom kole.
Pred štyrmi rokmi odovzdalo pre voľby do orgánov samosprávnych krajov kandidačné listiny na post predsedu PSK deväť uchádzačov a rovnaký počet volebná komisia aj zaregistrovala, nikto sa svojej kandidatúry nevzdal. Šiesti kandidáti mali za sebou jednu politickú stranu, dvoch nominovali koalície a jeden kandidát bol nezávislý.
Trenčiansky kraj
O post predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) by malo v novembrových regionálnych voľbách zabojovať sedem kandidátov – tri ženy a štyria muži. Dvaja z kandidátov sa uchádzajú o post predsedu TSK ako nezávislí, piatich nominovali politické subjekty. Informoval koordinátor volieb v TSK Tomáš Baláž.
Úradujúci 42-ročný predseda TSK Jaroslav Baška z obce Dohňany kandiduje s podporou politických strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a Strana zelených, za stranu Sme rodina – Boris Kollár kandiduje na predsedníčku 34-ročná právnička z Prievidze Petra Hajšelová. Koalícia SaS, OĽANO, Kresťanskodemokratické hnutie, Občianska konzervatívna strana, NOVA, Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska nominovala 51-ročnú poslankyňu Národnej rady SR, Trenčanku Renátu Kaščákovú. Za Stranu zelených Slovenska sa o post predsedníčky TSK chce uchádzať 42-ročná živnostníčka zo Starej Turej Nora Pániková a za politickú stranu Nový parlament kandiduje 46-ročný podnikateľ z Prievidze Igor Valko.
Nezávislými kandidátmi sú 42-ročný primátor Trenčianskych Teplíc Štefan Škultéty a 26-ročný doktorand z Beluše Ferdinand Vavrík.
Zastupiteľstvo TSK bude mať v budúcom volebnom období v deviatich volebných obvodoch 47 poslancov oproti terajším 45. Zvýšenie počtu poslancov schválili poslanci Zastupiteľstva TSK na svojom júlovom zasadnutí. Proti zvyšovaniu počtu poslancov vznikla petícia, Zastupiteľstvo TSK jej nevyhovelo. V regionálnych voľbách pred štyrmi rokmi vyhral súboj o post predsedu Jaroslav Baška už v prvom kole.
Trnavský kraj
Kandidačné listiny na post predsedu Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) podalo v stanovenej lehote do polnoci 5. septembra šesť kandidátov. Štyria sú nominantmi politických strán a zoskupení, dvaja sú nezávislí. Kandidačné listiny na poslancov podalo 9 politických strán a zoskupení, z nich 4 do všetkých siedmich volebných obvodov TTSK.
Kandidátky na post predsedu podali štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó (Most-Híd), súčasný podpredseda TTSK József Berényi (SMK), poslanec NR SR Jozef Viskupič (koalícia OĽANO, SaS, KDH, NOVA, Občianska konzervatívna strana a Zmena zdola), predseda TTSK Tibor Mikuš (nezávislý), riaditeľ organizácie sluchovo postihnutých Jaroslav Cehlárik (nezávislý) a lekár Márius Novák (Nový Parlament). Informoval riaditeľ sekcie vedenia Úradu TTSK Jozef Behul.
Nitriansky kraj
V Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) sa bude v jesenných voľbách do vyšších územných celkov uchádzať o priazeň voličov osem oficiálne zaregistrovaných kandidátov na post predsedu kraja. Sú medzi nimi šiesti nominanti politických zoskupení a dvaja nezávislí kandidáti.
Ako informovala volebná komisia NSK, s podporou strán Smer-SD, SNS a Mos-Híd kandiduje súčasný predseda NSK Milan Belica, ktorý je vo funkciu od vzniku vyšších územných celkov. Koalícia pravicových strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, OKS, Šanca a DS nominovala herca a krajského poslanca Jána Grešša. Za stranu SMK kandiduje jej podpredseda a krajský poslanec Iván Farkas. Kandidátom strany Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko je poslanec NR SR Milan Uhrík. Zoskupenie Nový parlament nominovalo bezpečnostného analytika Jána Marka. Za Maďarskú kresťanskodemokratickú alianciu (MKA) kandiduje podnikateľ Ľászló Hajdu. Ako nezávislý bude kandidovať Peter Oremus, ktorý je v súčasnosti poslancom v krajskom i nitrianskom mestskom zastupiteľstve. Nezávislou kandidátkou je aj krajská a nitrianska mestská poslankyňa Renáta Kolenčíková.
Voliči budú o 54 poslancoch Zastupiteľstva NSK rozhodovať v ôsmich volebných obvodoch. Obvod Komárno bude zastupovať osem poslancov, Levice deväť, Nitru 13, Nové Zámky osem, Šaľu štyria, Štúrovo traja, Topoľčany šiesti a obvod Zlaté Moravce traja poslanci.
Žilinský kraj
Kandidatúru na predsedu Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) podali podľa informácii TASR všetci siedmi kandidáti, ktorí avizovali záujem o tento post.
Štvrtýkrát sa uchádza o priazeň voličov súčasný predseda ŽSK Juraj Blanár (Smer-SD). Záujem o vedenie samosprávneho kraja verejne deklarovali aj poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline Peter Cibulka (nezávislý), poslankyňa Národnej rady (NR) SR Erika Jurinová (koalícia OĽaNO, SaS, KDH, NOVA a OKS), exposlanec NR SR za stranu Smer-SD Anton Martvoň, starosta obce Mútne Marián Murín (nezávislý), bývalý minister školstva a podpredseda vlády SR Ján Mikolaj (SNS) a asistent poslanca NR SR Peter Sagan (ĽSNS).
O 57 poslancoch zastupiteľstva ŽSK budú voliči rozhodovať v 11 volebných obvodoch. Obvod Žilina zastupuje 13 poslancov, po 8 poslancov zastupuje obvody Martin a Čadca. Obvod Liptovský Mikuláš zastupuje 6 poslancov, obvody Námestovo a Ružomberok po 5 poslancov, obvody Kysucké Nové Mesto, Tvrdošín a Dolný Kubín po 3 poslancov, obvod Bytča 2 poslanci a obvod Turčianske Teplice 1 poslanec.
Bratislavský kraj
O post predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zabojuje v tohtoročných novembrových voľbách do VÚC 18 kandidátov. Vlastného kandidáta postavila aj SNS, a to štátneho tajomníka na ministerstve zahraničných vecí Lukáša Parízeka. TASR o neoficiálnom zozname kandidátov informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Z celkového počtu kandidátov majú deviati podporu politických strán a deviati sú nezávislí. O miesto predsedu BSK sa uchádza poslanec Národnej rady SR Juraj Droba, ktorý má podporu SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmeny zdola a Demokratickej únie Slovenska. Taktiež psychologička a predsedníčka Strany zelených Slovenska Natália Hanulíková, súkromný podnikateľ Ľubomír Kolárik s podporou Strany zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov a publicista i politik Daniel Krajcer, ktorý je kandidátom Mosta-Híd, SKOK-u a Strany zelených.
Šéfom BSK chce byť aj pedagóg Marián Leinerovič s podporou Nového parlamentu, farmaceut Milan Lopašovský, ktorého navrhuje Strana moderného Slovenska. Kandidátom SNS je štátny tajomník rezortu diplomacie Lukáš Parízek. Komunistická strana Slovenska nominovala prekladateľa Jalala Suleimana a Slovenská ľudová strana Andreja Hlinku kultúrno-osvetového pracovníka Andreja Trnovca.
Medzi nezávislými kandidátmi na predsedu BSK je publicista Rastislav Blaško, podnikateľ Jozef Danko, súčasný šéf kraja Pavol Frešo i vysokoškolský učiteľ a bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Taktiež novinár Ľubomír Huďo, podnikateľ Martin Jakubec, starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý, starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva a IT špecialista i bratislavský mestský poslanec Jozef Uhler.
"Definitívny zoznam kandidátov bude známy po kontrole zo strany Volebnej komisie BSK s následnou registráciou," podotkla Forman.
Voľby do vyšších územných celkov budú v sobotu 4. novembra. Tentoraz budú jednokolové, čo znamená, že za predsedu bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. V BSK schválili navýšenie počtu poslancov zo súčasných 44 na 50. Zároveň sa zvýšil aj počet volebných obvodov. Kým v minulosti ich v rámci Bratislavského kraja bolo 18, po novom ich je 24.