Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Regióny

Viaceré kúpaliská v Prešovskom kraji majú povolenie od hygienikov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Hygienici ľuďom neodporúčajú kúpanie vo voľnej prírode, pretože sa dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Kúpanie je tam len na vlastné nebezpečenstvo.

Prešov 28. júna (TASR) – Viaceré kúpaliská v Prešovskom kraji sú pripravené na letnú sezónu. Hygienici ich pravidelne kontrolujú a vydali im povolenie na prevádzku. Neodporúčajú však kúpanie vo voľnej prírode, čo môže z dôvodu kontaktu s množstvom mikroorganizmov ohroziť ich zdravie.

"Do 26. týždňa boli odsúhlasené kúpaliská Plaza Beach na Solivare, letné kúpalisko na Sídlisku III v Prešove, letné kúpalisko v Sabinove a letné kúpalisko v Lipanoch. Areály týchto kúpalísk sú upravené a kvalita vody spĺňa požadované kritériá. V štádiu príprav je prírodné kúpalisko Delňa a AQUApark v Lipanoch," uviedla regionálna hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove Jana Mýtniková.

Ako povedala, za prevádzku a kvalitu vody na kúpalisku je zodpovedný jeho prevádzkovateľ. Z pohľadu kvality vody na kúpanie je podľa Mýtnikovej najbezpečnejšie navštevovať oficiálne prevádzkované a povolené kúpaliská. Okrem kvality vody v nich jednotlivé RÚVZ kontrolujú aj dodržiavanie ďalších povinností, ktoré prevádzkovateľom vyplývajú z legislatívy. Rovnako je bezpečné navštevovať prírodné vodné plochy, ktoré regionálne úrady monitorujú.

"Voda v prírodnom kúpalisku Delňa je sledovaná od začiatku prevádzky každé dva týždne akreditovaným laboratóriom. Sledujú sa v nej Escherichia coli, črevné enterokoky, cyanobaktérie a chlorofyl a. Voda v umelom kúpalisku je sledovaná minimálne raz mesačne počas prevádzky a vo vode sa sledujú Escherichia coli, črevné enterokoky, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus aureus, kultivovateľné mikroorganizmy pri 36 stupňoch Celzia, producenty, konzumenty, chemická spotreba kyslíka manganistanom, voľný a viazaný chlór a reakcia vody," vysvetlila Mýtniková.

Hygienici ľuďom neodporúčajú kúpanie vo voľnej prírode, pretože sa dostávajú do kontaktu s množstvom mikroorganizmov, ktoré môžu ohroziť ich zdravie. Kúpanie je tam len na vlastné nebezpečenstvo.

"V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa môže šíriť vodou na kúpanie. Rizikom na kúpaliskách nie je teda samotná voda, ale zhromažďovanie ľudí, ktorí navyše v bazéne, z pochopiteľných dôvodov, nenosia rúška," skonštatovala regionálna hygienička.

Hygienici preto upozorňujú ľudí, aby nenavštevovali kúpalisko, ak sú chorí alebo majú príznaky ochorenia. Rovnako je potrebné si dezinfikovať ruky, dodržiavať odstup aspoň dva metre, vyhýbať sa zoskupovaniu, uprednostňovať bezkontaktné platby a rešpektovať pokyny a zavedené postupy prevádzkovateľa kúpaliska. Na miestach, kde sa zhromažďuje väčšie množstvo ľudí, ako je napríklad brána pri vstupe, rady na občerstvenie, priestory hygienických zariadení a podobne, odporúčajú hygienici prekrytie horných dýchacích ciest.