Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 9. máj 2025Meniny má Roland
< sekcia Regióny

Prešovská univerzita udelila Jozefovi Matulníkovi čestný doktorát

Na snímke budova Fakulty humanitných a prírodných vied a Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Profesor Jozef Matulník sa narodil v Bratislave. Vysokoškolské štúdium ukončil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul PhDr., neskôr aj PhD. v odbore sociológia.

Prešov 4. decembra (TASR) - Prešovská univerzita (PU) v Prešove na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady PU v pondelok (2. 12.) udelila čestný titul doctor honoris causa slovenskému sociológovi profesorovi Jozefovi Matulníkovi, vedcovi a pedagógovi. Ako TASR informovala hovorkyňa univerzity Mária Dudová-Bašistová, ide o osobnosť, ktorá výrazným spôsobom prispela k rozvoju sociológie a sociálnej práce na Slovensku a obohatila poznanie v oblastiach sociológie zdravia, rodiny a náboženstva.

"Pán profesor Matulník je nielen vedcom, ale aj osobnosťou so silným morálnym kompasom, empatickým prístupom a schopnosťou viesť ostatných. Jeho práca je inšpiráciou pre mnohých z nás. Reprezentuje hodnoty, ktoré sú základom našej akademickej komunity - poctivosť, pracovitosť, otvorenosť a predovšetkým ľudskosť," vyzdvihol v rámci svojho príhovoru pri udeľovaní čestného titulu rektor PU v Prešove Peter Kónya.

Podčiarkol participáciu Jozefa Matulníka s PU, ktorý významne spolupracoval s inštitútom edukológie a sociálnej práce filozofickej fakulty, ako aj gréckokatolíckou teologickou fakultou. Podieľal sa na organizovaní medzinárodných konferencií, pozvaných prednášok, bol členom viacerých habilitačných a inauguračných komisií, podporoval rozvoj výskumu v oblasti sociálnej práce, sociológie náboženstva a rodiny.

Profesor Matulník pri príležitosti udelenia čestného doktorátu na slávnostnom zasadnutí predniesol prednášku s názvom Tri desaťročia vo výskume rodinného a demografického správania. V rámci nej poukázal na trendy v zmenách v demografickom a rodinnom správaní obyvateľstva, keď od začiatku 90. rokov minulého storočia klesala pôrodnosť. Spolu s tým sa významne znižovala úroveň sobášnosti, narastal počet a podiel detí narodených mimo manželstva a vzrastali aj miery rozvodovosti.

"V posledných rokoch už u nás nezaznamenávame prírastok obyvateľstva, ale jeho úbytok. Podľa súčasnej prognózy vývoja obyvateľstva nás bude o pár desaťročí menej ako päť miliónov. Demografický vývoj u nás predstavuje závažný sociálny problém," povedal Matulník.

Upriamil pozornosť na fakt, že ak sa majú sociálne problémy riešiť, je potrebné, aby boli označené ako problémové. A to zo strany skupín, ktoré sú v spoločnosti vplyvné. Patria sem štátni úradníci, politici, vedci, tvorcovia legislatívy, médiá, mimovládne organizácie aj profesiové organizácie.

Profesor Jozef Matulník sa narodil v Bratislave. Vysokoškolské štúdium ukončil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde získal titul PhDr., neskôr aj PhD. v odbore sociológia. Pôsobil na viacerých akademických a vedeckých pracoviskách. Od roku 2008 po súčasnosť pôsobí na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave.

VEĽKÁ PREDPOVEĎ POČASIA: Dokedy budú trvať nočné mrazy?

Priemerné denné teploty aj na juhu Slovenska dosahovali uplynulý týždeň len okolo 10 °C, čo je na úrovni prvej polovice apríla.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.

- Poľský premiér Donald Tusk a francúzsky prezident Emmanuel Macron podpísali novú medzištátnu dohodu o posilnení spolupráce a priateľstve, ktorá okrem iného obsahuje vzájomne bezpečnostné záruky. Potom nasledoval podpis dohody o spolupráci v oblasti jadrovej energie.

- Slovenský premiér Robert Fico sa v piatok pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti 80. výročia skončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, s ktorým si potriasol ruku.

- Slovenský futbalista Juraj Kucka po konci sezóny Niké ligy ukončí profesionálnu kariéru.

- Inauguračná omša novozvoleného pápeža Leva XIV. sa bude konať v nedeľu 18. mája na Námestí svätého Petra, oznámil v piatok Vatikán. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP a AP.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v piatok vytkla premiérovi SR Robertovi Ficovi jeho prebiehajúcu návštevu Moskvy.

- Pápež Lev XIV., ktorý bol vo štvrtok v konkláve zvolený za hlavu katolíckej cirkvi, odslúžil v piatok v Sixtínskej kaplnke v Apoštolskom paláci vo Vatikáne za účasti kardinálov-voliteľov svoju prvú pápežskú - ďakovnú - omšu, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Nemecko nebude váhať s uvalením ďalších sankcií na Rusko, ak nebude spolupracovať pri snahe dosiahnuť mier, vyhlásil v piatok nový spolkový kancelár Friedrich Merz počas svojej prvej návštevy Bruselu.

- Kapitánom slovenských hokejistov na majstrovstvách sveta vo Švédsku bude Matúš Sukeľ. Asistentmi budú Michal Ivan a Miloš Roman. Po piatkovom dopoludňajšom rozkorčuľovaní o tom informoval tréner Vladimír Országh.

- Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

- Poľský premiér Donald Tusk v piatok informoval, že zmluva, ktorú podpíše v priebehu dňa s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, obsahuje okrem iného obojstranný záväzok vojenskej pomoci v prípade bezpečnostného ohrozenia.

- Na Červenom námestí v centre Moskvy sa v piatok začala vojenská prehliadka pri príležitosti 80. výročia porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Bývalý americký prezident Joe Biden vo štvrtok povedal, že berie na seba určitú zodpovednosť za víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových prezidentských voľbách v USA.