Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 21. november 2024Meniny má Elvíra
< sekcia Regióny

Prešovská univerzita vyučuje menšinové jazyky v špeciálnom centre

Na snímke rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya. Foto: ASR - Veronika Mihaliková

Ako povedal vo svojom príhovore rektor PU v Prešove Peter Kónya, Prešov je od začiatku svojej existencie mestom rôznych národností.

Prešov 5. novembra (TASR) - Problematike jazykov národnostných menšín a s tým spojenej úrovni školstva na Slovensku bola venovaná dvojdňová medzinárodná konferencia s názvom Menšinové jazyky a školstvo na Slovensku: Dejiny, súčasný stav a perspektívy. V uplynulých dňoch ju zorganizovalo Centrum jazykov a kultúr národnostných menšín Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Mária Dudová-Bašistová.

"Téma menšín a menšinových jazykov a školstva je v dnešnom globalizovanom svete stále aktuálna. V tomto kontexte zohráva významnú úlohu zachovanie jazykovej, etickej a kultúrnej rôznorodosti v spoločnosti, pričom v tomto smere najväčšiu úlohu zohráva práve školstvo a vzdelanie," uviedla riaditeľka Centra jazykov a kultúr národnostných menšín PU Annamária Kónyová.

Ako povedal vo svojom príhovore rektor PU v Prešove Peter Kónya, Prešov je od začiatku svojej existencie mestom rôznych národností. "Striedali sa tu Nemci, Maďari, Slováci, v novšom období Rusíni, Ukrajinci, Rómovia. V istých historických obdobiach jedna z týchto národností predstavovala väčšinu, ďalšia menšinu. Asi si to málokto uvedomuje, ale počas najdlhšieho obdobia v dejinách Prešova boli aj Slováci menšinou," uviedol Kónya.

Rektor pripomenul, že aj táto skutočnosť bola pred takmer 15 rokmi jedným z podnetov pre založenie Centra jazykov a kultúr národnostných menšín, ako jediného univerzitného pracoviska na Slovensku. "Okrem výskumu jazyka a literatúry i kultúry národnostných menšín sa venuje hlavne príprave nových študentov, odborníkov v oblasti predovšetkým učiteľstva vyučovania jazykov na národnostných školách rusínskych, maďarských a zrejme v neďalekej budúcnosti aj rómskych. Učiteľské vzdelávanie je veľmi dôležité, pokiaľ ide o národnostné školstvo," doplnil Kónya.

Vedúci sekretariátu Úradu splnomocnenca vlády SR pre národnostné menšiny Zoltán Kovács upriamil pozornosť na výzvy, ktoré v tomto smere prinášajú nové obdobia. "Musíme pracovať s faktami, ktoré máme - starneme a asimilujeme sa," pripomenul Kovács s tým, že práva národnostných menšín sú garantované i v našej ústave, a to vrátane práva na vzdelanie v materinskom jazyku. Na Slovensku je podľa jeho vyjadrení aktuálne 763 menšinových obcí.

V rámci prednášok vystúpilo viacero osobností z PU, ale aj z iných inštitúcií, medzi nimi napríklad profesor Paul Robert Magocsi z Torontskej univerzity. Konferencia sa okrem iného zamerala na výmenu skúseností, informácií a podnetov k súčasnému stavu jazykov národnostných menšín na Slovensku.