Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Regióny

Pri Brezne otvoria obnovené vojenské obydlia z druhej svetovej vojny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Slávnostné otvorenie vojenských zemľaniek sa začne o 10.00 h stretnutím pri stodole Pohanské na ceste medzi Breznom a Mýtom pod Ďumbierom.

Brezno 23. novembra (TASR) - V Nízkych Tatrách pri meste Brezno v sobotu slávnostne otvoria zrekonštruované vojenské zemľanky z druhej svetovej vojny. V lokalite pribudli aj nové informačné tabule približujúce miestne udalosti z obdobia Slovenského národného povstania (SNP). TASR o tom informovalo tlačové oddelenie mesta Brezno.

Slávnostné otvorenie vojenských zemľaniek sa začne o 10.00 h stretnutím pri stodole Pohanské na ceste medzi Breznom a Mýtom pod Ďumbierom. Účastníkov čaká približne 45 minút trvajúci peší presun k zemľankám. Dobové ukážky a prezentáciu zemľaniek pre návštevníkov pripravili členovia Klubu vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid a nadšenci vojenskej histórie.

Vojenské zemľanky pri Brezne slúžili príslušníkom 2. československej paradesantnej brigády v bývalom ZSSR počas zimy na prelome rokov 1944 a 1945. "Išlo o jednu z najlepšie pripravených a najbojaschopnejších jednotiek, ktorej jadro tvorili prevažne Slováci, ale aj rodáci z Podkarpatskej Rusi, volyňskí Česi a príslušníci iných národností. Veliteľom jednotky bol podplukovník Vladimír Přikryl so zástupcom Viliamom Lichnerom. Príslušníci parabrigády dosiahli významné bojové výsledky v rámci Karpatsko-duklianskej operácie a takisto boli dôležitou súčasťou SNP," priblížila breznianska samospráva.

Za obnovou zemľaniek a osadením informačných tabúľ v lokalite stojí mesto Brezno, nezisková organizácia Brezno pre Občana a Klub vojenskej histórie ČSĽA Anthropoid. V rámci projektu podrobne na základe dochovaných spomienok bývalých členov brigády a historických záznamov zmapovali príbeh tu pôsobiacich vojakov. Obnova zemľaniek bola realizovaná symbolicky k 80. výročiu SNP.

"Symboliku umocňuje aj fakt, že príslušníkmi skupiny boli aj rodáci priamo z Mýta pod Ďumbierom, a to napríklad čatár Cyril Komora a slobodník Jozef Náter. Úkryty tak, ako ich je možné vidieť dnes, prezentujú autentickú podobu polopodzemných stavieb, ktoré slúžili ako dočasné útočiská, obranné pozície alebo obydlia pre vojakov," dodalo mesto Brezno.