Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

Protest proti predaju budov bratislavského PKO sa neuskutočnil

Primaciálny palác, ilustračné foto Foto: TASR/ Michal Svítok

Stretnutie bolo ohlásené na 9.00 h, priestor pred Primaciálnym palácom však zíval prázdnotou.

Bratislava 10. decembra (TASR) – Plánovaný občiansky protest pred Primaciálnym palácom, ktorý chcel vyjadriť nesúhlas so zámerom bratislavského magistrátu predať budovy PKO spoločnosti Henbury Development, sa napokon neuskutočnil. Stretnutie bolo ohlásené na 9.00 h, priestor pred Primaciálnym palácom však zíval prázdnotou.

Vo výzve plánovali aktivisti vytvoriť živú reťaz a vydržať týmto spôsobom dovtedy, kým poslanci Bratislavy nestiahnu z dnešného rokovania mestského zastupiteľstva bod o predaji dvoch budov PKO spoločnosti Henbury Development za 50 centov za jednu budovu, resp. kým sa neskončí rokovanie o tomto bode. Zámer má byť súčasťou návrhu vyrovnania si pohľadávok mesta a firmy.

"Kým mesto sa má vzdať reálnej a nespornej pohľadávky vo výške približne 4,3 milióna eur a reálnych existujúcich budov, druhá strana ponúka na výmenu pohľadávku, ktorá je sporná a ešte stále o jej existencii rozhodujú súdy," okomentoval tento zámer jeden z organizátorov plánovaného protestu Rastislav Tešovič z občianskeho združenia Bratislava.

Svoj nesúhlas s predajom budov PKO prišla už v stredu (9.12.) priamo na zasadnutie mestského zastupiteľstva prejaviť desiatka občanov.

Hlavné mesto SR sa podľa zámeru chystá predať dve budovy Parku kultúry a oddychu (PKO) spoločnosti Henbury Development za 50 centov za každú budovu.

Mesto tvrdí, že sa takto nevzdáva budov PKO za jedno euro, ale pristupuje k návrhu urovnať vzájomné pohľadávky. Primátor Ivo Nesrovnal uviedol, že investor sa v návrhu vzdáva svojich pohľadávok z existujúcich súdnych sporov vo výške 43 miliónov eur s podmienkou, že zostane na mieste terajšieho PKO zachovaný kultúrny atribút a priestor bude slúžiť verejnosti.

Budovu PKO vlastní mesto, pozemky pod ňou však spoločnosť Henbury Development. Obe strany dnes vedú spor o platnosti zmluvy o spolupráci. Súdy rozhodovali o tom, či mestskí poslanci predajom pozemkov pod PKO rozhodli aj o zbúraní objektu a či tak mohol bývalý primátor Andrej Ďurkovský zmluvu o spolupráci pri búraní s Henbury uzavrieť bez ich súhlasu.

Súčasné vedenie mesta s Henbury rokovalo o budúcej podobe nábrežia, aby sa dokázali dohodnúť mimosúdne, a architekt investora tak 24. novembra verejnosti i poslancom odprezentoval návrh, kde PKO nahradil budovou planetária v tvare červenej dunajskej kvapky a mediatékou. O zachovaní kultúrneho stánku, ani len čiastočnom, sa v novej idei už nič nehovorí a z PKO majú ostať len sochy či vitráže.