Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

V uliciach súťažili psí sprievodcovia zrakovo a telesne postihnutých

Medzinárodné majstrovstvá vo výkone vodiacich psov 2013 organizované občianskym združením Pes človeku v Piešťanoch vo štvrtok 18. júla 2013. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Združenie Pes človeku vycvičilo doteraz asi 53 psov, z nich je asi 23 v súčasnosti v službe.

Piešťany 18. júla (TASR) – Majstrovstvá Slovenska vodiacich a asistenčných psov sa vo svojom aktuálnom 19. ročníku konajú dnes v Piešťanoch.

Mesto získalo pred časom titul Bezbariérové mesto, čo mohli dnes na vlastnej skúsenosti vyskúšať aj súťažiaci. Ich úlohou bolo pod dozorom rozhodcov prejsť so psami určenú trasu v uliciach Piešťan.

"Myslím, že mesto tento titul u nás obhájilo," povedal pre TASR prezident organizujúceho občianskeho združenia Pes človeku Štefan Belík. Do súťaže sa prihlásilo 20 účastníkov, z nich dvaja prišli z Čiech.

Sedemnásť psov bolo asistentmi zrakovo a traja telesne postihnutých.

Medzinárodné majstrovstvá vo výkone vodiacich psov 2013 organizované občianskym združením Pes človeku v Piešťanoch vo štvrtok 18. júla 2013.
Foto: TASR/Lukáš Grinaj
"Ich úlohou je prejsť v dvoch kolách stanovenú trasu, pričom pes dostáva pokyny, ktorých plnenie hodnotí rozhodca," informoval Belík. S výnimkou dvoch domácich súťažiacich sa všetci pohybovali v neznámom teréne, čo schopnosti a výcvik zvierat poriadne "prevetralo". V závere čakala na všetkých ešte súťaž poslušnosti.

Na úlohu sprievodcu zrakovo postihnutých sa podľa Belíka najviac využívajú pre ich povahové vlastnosti a danosti hlavne retrievre, labradory, zastúpené na súťaži boli aj pudle, ovčiaky, bosseroni a krížence. Bradáče veľké sú zase vhodné pre telesne postihnutých, nakoľko im dokážu pomôcť udržiavať rovnováhu. Takým je i Badi Jany Zeguciovej z Hriňovej, ktorá ho dostala asi pred mesiacom po tom, ako jej predchádzajúci sprievodca už nevedel pre starobu svoje povinnosti plniť. "Bez neho by som sa nevedela pohybovať po uliciach a bola odkázaná na invalidný vozík. Takto sa dostaneme kam chceme," povedala Jana pre TASR.

Združenie Pes človeku vycvičilo podľa Belíka doteraz asi 53 psov, z nich je asi 23 v súčasnosti v službe. Bratislavská Škola výcviku vodiacich psov má na konte podľa jeho slov asi stovku vycvičených pomocníkov. "Vodiaci a asistenčný pes je predovšetkým priateľ a člen rodiny. Teraz sa nevidiaci vie po uliciach pohybovať už aj s pomocou GPS, čo mám vyskúšané, ale živého tvora to nikdy nenahradí," dodal Belík.

So súťažou navštevuje občianske združenie vždy iné mesto na Slovensku, aby mali ľudia možnosť pozrieť si prácu týchto pomocníkov. Boli už Martine, Seredi, Levoči, Prešove, Bratislave, Ružomberku, Lučenci. Nasledujúci ročník pripravujú do Banskej Bystrice, kde má Pes človeku svoje sídlo.