Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Regióny

V Rakúsoch ručne zisťovali, čo ľudia najviac vyhadzujú do kontajnerov

Na snímke obyvateľky obce Rakúsy v okrese Kežmarok počas triedenia zmesového komunálneho odpadu v pondelok 9. augusta 2021. Foto: TASR - Maroš Černý

V rómskej osade má obec vybudovaný zberný dvor na separovaný odpad. Štyri ženy sú vyčlenené na jeho zber a následne ho triedia samotní obyvatelia.

Rakúsy 9. augusta (TASR) – Zistiť podiel jednotlivých druhov odpadu a následne podľa toho nastaviť separovanie chce obec Rakúsy v okrese Kežmarok. V pondelok tam miestni ľudia za účasti odborníkov ručne triedili zmesový komunálny odpad na jednotlivé komodity.

"Chceme zistiť, aké zloženie odpadu sa nachádza v dedine, v nádobách na zmiešaný komunálny odpad, a takisto v neďalekej rómskej osade, kde sú len veľkokapacitné kontajnery, aby sme neskôr mohli zacieliť kampaň pre triedenie odpadu na konkrétne položky," uviedol pre TASR prednosta Obecného úradu Jaroslav Vaľo.

Z rómskej osady vyvážajú podľa jeho slov šesť alebo sedem veľkokapacitných kontajnerov týždenne.

Renáta Mirgová, obyvateľka obce Rakúsy v okrese Kežmarok stojí s lopatou v priestoroch zberného dvora obce v pondelok 9. augusta 2021.
Foto: TASR - Maroš Černý


"Keďže ľudia tam nemajú svoje zberné nádoby, vynášajú to do veľkokapacitných kontajnerov, tak tam je to trošku častejšie. V obci nemáme veľkokapacitné kontajnery a odpad sa odváža tuším raz za dva týždne," doplnil Vaľo s tým, že skládkovanie odpadu ich v súčasnosti stojí približne 45 eur za tonu okrem nákladov na odvoz odpadu. V obci žije približne 3100 obyvateľov, z toho je podľa jeho slov asi 80 percent Rómov.

V rómskej osade má obec vybudovaný zberný dvor na separovaný odpad. Štyri ženy sú vyčlenené na jeho zber a následne ho triedia samotní obyvatelia.

"Je to odpad, ktorý je vyhodený po osade. Zbierajú ho ručne do vriec a tu sa to triedi. Málo je v osade ľudí, ktorí triedia. Je potrebná lepšia osveta, aby boli ľudia motivovaní, že budú mať napríklad nižší poplatok za odpad," povedal vedúci koordinátor aktivačných prác v obci Rakúsy Gustáv Pišta.



"Zobrali sme nejakých desať percent nádob z obce, takisto obec zabezpečila ľudí k tomu. Vyslovene sme sa hrabali v odpadoch, čiže ručne sa vyseparovali nádoby a pozerali sme sa, čo v nich je. Sú tam ešte plasty, zelený odpad, jedlo, sklo a tak ďalej. Analýza ešte prebehne, ale čo zatiaľ vieme, tak je tam veľa plastov, skla a plechoviek. Nachádza sa tam ešte stále dokonca aj jedlo a zelený odpad. Je toho menej, ale je tam stále. Toto dokážeme ešte stále odkloniť. Obec dostane výstup, percentuálne a váhu, ktorého odpadu tam koľko bolo,“ priblížil Radoslav Velk, regionálny manažér spoločnosti JRK Slovensko, ktorá prevádzkuje webstránku www.menejodpadu.sk.

Ako povedal, okrem nádob z obce plánujú vyseparovať aj dva veľkoobjemové kontajnery.