Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

Revúca eviduje rekordný výpadok príjmov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Samospráva preto plánuje po desaťročí zvýšiť daň z nehnuteľností.

Revúca 13. decembra (TASR) - Mesto Revúca eviduje rekordný výpadok príjmov v rozpočte, v dôsledku vládnych opatrení z uplynulých rokov samospráve v rokoch 2023 a 2024 chýba viac ako 1,1 milióna eur. Po desiatich rokoch tak pristupuje k zvýšeniu dane z nehnuteľností. TASR o tom informovala Lucia Goliášová z kancelárie primátora mesta.

"K tomuto kroku musela samospráva pristúpiť v záujme zachovania základných služieb mesta," vysvetlila Goliášová s tým, že pri zostavovaní rozpočtu na budúci rok vznikol mestu deficit vo výške dva milióny eur. O zvyšovaní dane z nehnuteľností a rozpočte mesta budú poslanci rokovať vo štvrtok (14. 12.) na zasadnutí mestského zastupiteľstva.

Ekonomickú situáciu mesta Revúca v uplynulých rokoch podľa samosprávy negatívne ovplyvnil výpadok príjmov, spôsobený rozhodnutiami bývalej vlády i stopercentný nárast cien energií od roku 2021. Samospráva preto plánuje po desaťročí zvýšiť daň z nehnuteľností. Poplatok za komunálne odpady, daň za psa či verejné priestranstvá sa meniť nebude a nedôjde ani k spoplatneniu parkovania.

"Napriek tomu, že mesto robilo všetko preto, aby sa s vážnymi výpadkami v rozpočte vysporiadalo šetrením na vlastných prevádzkach či obmedzovaním rôznych investičných projektov a opráv, sme nútení prijať rozhodnutie zvýšiť daň z nehnuteľnosti v priemere o 30 percent," uviedla Goliášová s tým, že v celoslovenskom porovnaní patrí výška dane z nehnuteľností v Revúcej k jednej z najnižších.

Samospráva negatívnu finančnú situáciu v uplynulých rokoch riešila aj šetrením a úspornými opatreniami. "Za posledné tri roky mesto optimalizovalo organizačnú štruktúru a zrušilo 27 pracovných pozícií bez toho, aby sa to odzrkadlilo na kvalite poskytovaných služieb naším obyvateľom. Samospráva znížila spotrebu elektrickej energie o 31 percent a spotrebu plynu o 16 percent," priblížila Goliášová. Ako dodala, výdavky na údržbu budov sa v porovnaní s rokom 2019 znížili o viac ako 270 percent a výdavky na údržbu miestnych komunikácií o 260 percent.