Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 2. január 2025Meniny má Alexandra a Karina
< sekcia Regióny

Na Šarišský hrad sa vrátila legenda

Viac ako 1000 ľudí sa 11. mája 2014 prišlo pozrieť na Šarišský hrad, kde sedem skupín historického šermu - Cohors, Sarus, Rytieri Strateného kráľovstva, Espada, Taurus Ater, Legio II Audiutrix a dokonca i hostia z Maďarska odohralo legendu viažucu sa k hradu. K šermiarom sa pridalo aj asi 20 dobrovoľníkov a nadšencov z okolia. Foto: TASR/Jana Jurčišinová

Na nádvorí Šarišského hradu boli okrem šermiarskeho divadla aj rozličné sprievodné aktivity súvisiace s programom Dobývania hradu.

Veľký Šariš 11. mája (TASR) – Viac ako 1000 ľudí sa dnes prišlo pozrieť na Šarišský hrad, kde niekoľko skupín historického šermu - Cohors, Sarus, Rytieri Strateného kráľovstva, Espada, Taurus Ater, Legio II Audiutrix a dokonca i hostia z Maďarska odohralo legendu viažucu sa k hradu. K šermiarom sa pridalo aj asi 20 dobrovoľníkov a nadšencov z okolia.

„Tohto roku sme sa zamerali na legendu o Šarišskom hrade. Je to legenda o Svätobojovi - pánovi hradu, ktorý sa zasnúbil s kráľovskou dcérou Alžbetou, bola to dcéra Bela II. zvaného Slepého. Rozhodli sme sa, že to chceme urobiť trocha inak, preto toto tretie obliehanie hradu je také, že hradbu neobliehame, skôr bude prekročená len symbolicky a snažili sme sa zamerať na dej,“ uviedol Richard Čus z historickej skupiny Cohors Prešov.

Viac ako 1000 ľudí sa 11. mája 2014 prišlo pozrieť na Šarišský hrad, kde sedem skupín historického šermu - Cohors, Sarus, Rytieri Strateného kráľovstva, Espada, Taurus Ater, Legio II Audiutrix a dokonca i hostia z Maďarska odohralo legendu viažucu sa k hradu. K šermiarom sa pridalo aj asi 20 dobrovoľníkov a nadšencov z okolia.
Foto: TASR/Jana Jurčišinová
Prvá časť príbehu sa odohrala pred bránou hradu, kde prišiel sprievod s kráľom Belom II. a jeho dcérou Alžbetou. Prenasledoval ich lúpežný rytier Kund, ktorý si chcel princeznú zobrať za ženu. Kráľ však odmietol vydať svoju dcéru, a tak sa uchýlil na Šarišský hrad. Druhá časť príbehu už prebiehala na nádvorí. Na hrade sa Alžbetka zamilovala do Svätoboja a keďže hrad stále obliehal Kund, rozhodli sa skočiť z hradnej veže. Alžbeta však prežila a do konca života sa už nevydala. Pod hradným kopcom dodnes stojí Kaplnka, ktorú vraj dala postaviť.

Na nádvorí Šarišského hradu boli okrem šermiarskeho divadla aj rozličné sprievodné aktivity súvisiace s programom Dobývania hradu. Okrem jazdenia, výroby šperkov, pečenia posúchov a chleba či razenia mincí si veľkí i malí návštevníci mohli vystreliť z luku, vyskúšať historický vojenský odev alebo pohladkať ovečku v hradnej „hladkárni“.

„Toto podujatie je praktickým otvorením letnej sezóny na Šarišskom hrade. Po Dobývaní hradu nás ešte čaká augustová Noc na hrade a septembrové Šarišské hradné hry. Každá z týchto akcií je žánrovo odlišná, Dobývanie hradu je viac bojové, akčnejšie, Šarišské hradné hry zas rozprávkové a Filmová noc je už úplne z iného súdka. Avšak všetky tieto akcie sú vhodné aj pre rodiny s deťmi, pre mladých i starých, v podstate pre všetkých, ktorí chcú vybehnúť z mesta a stráviť deň na čarovnej zrúcanine,“ dodáva Katarína Pirohová, riaditeľka Kultúrno-informačného centra Veľký Šariš, ktoré je jedným z organizátorov podujatia.