Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Regióny

SAV chce v Bratislave vybudovať vedecký kampus, vyhlasuje súťaž

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Kampus sa má stať komfortným a moderným priestorom pre prácu, ktorý priťahuje talentovaných vedcov, zároveň i miestom oddychu a spoznávania vedy pre verejnosť.

Bratislava 27. marca (TASR) - Slovenská akadémia vied (SAV) chce vybudovať v areáli na bratislavskej Patrónke špičkový vedecký kampus, preto vyhlásila urbanistickú súťaž. Cieľom je nájsť čo najlepší plán a pravidlá rozvoja pre areál SAV v hlavnom meste. TASR o tom informovala hovorkyňa akadémie Katarína Gáliková.

Kampus sa má stať komfortným a moderným priestorom pre prácu, ktorý priťahuje talentovaných vedcov, zároveň i miestom oddychu a spoznávania vedy pre verejnosť. "Na výstavbe areálu na Patrónke za bývalého režimu pracovali najlepší slovenskí architekti. Dnes v areáli nájdeme hodnotnú architektúru, ako napríklad budovu Chemického ústavu od architekta Karola Paluša, veľkoryso koncipované zelené priestranstvá aj umelecké diela od popredných slovenských autorov," poznamenala hovorkyňa SAV.

Budovanie bolo plánované v troch etapách. Na návrhoch jednotlivých fáz pracovali v 50. rokoch a ďalších desaťročiach architekti ako Karol Paluš, Martin Kusý či Stanislav Talaš. Tieto koncepcie neboli realizované v plnej miere. V súčasnosti je podľa akadémie potrebné nanovo definovať víziu budúceho rozvoja zohľadňujúcu aktuálne potreby a výzvy. SAV ju hľadá v urbanistickej súťaži, ktorej zadanie pripravil architektonický ateliér 2021 v spolupráci so zástupcami SAV.

"Areál chceme viac otvoriť verejnosti, umožniť jeho širšie využívanie a aj týmto spôsobom propagovať vedu. Mal by dosahovať podobnú kvalitu ako vedecké kampusy v rozvinutých krajinách alebo areály popredných technologických firiem," poznamenal predseda SAV Pavol Šajgalík. Urbanistický návrh by mal umožniť navýšenie kapacít v areáli. Poslúžili by v prípade rozhodnutia presunúť do neho pracoviská SAV, ktoré sa aktuálne nachádzajú v iných častiach mesta. Alebo pre prípad, že by v budúcnosti nastala potreba navýšiť počet pracovníkov, napríklad z dôvodu vzniku nového ústavu. V súčasnosti pracuje na SAV v Bratislave zhruba 2400 ľudí, z toho približne 1700 v areáli.

Súťažiaci by mali v areáli definovať rozvojové plochy pre budovy a priestory, ktoré v súčasnosti chýbajú, alebo sú riešené provizórne. SAV plánuje v najbližších rokoch dobudovať depozitáre, študovne, ústrednú knižnicu, laboratóriá či kancelárske priestory.

Jednotlivé ústavy by v budúcnosti mohli zdieľať laboratóriá, aulu i zasadacie priestory. V areáli majú vzniknúť spoločné konferenčné miestnosti aj informačný bod s výstavnými sálami, ktorý bude miestom prvého kontaktu pre návštevníkov aj pracovníkov. Zároveň je v pláne vybudovať internát pre doktorandov, štartovacie bývanie pre manželov či hotelové kapacity.

Kampus SAV by mal fungovať ako park, kde si môže verejnosť oddýchnuť, ale aj dozvedieť sa zaujímavosti zo sveta vedy. Pribudnúť majú tiež nové pešie prepojenia s budúcim kampusom spoločnosti Eset, či bratislavskou zoologickou záhradou.