Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Regióny

HLIADKY V TERÉNE: Okresy vyhlásili pre medvede mimoriadnu situáciu

Na snímke uzavretá cesta medzi Iľanovom a Závažnou Porubou v Liptovskom Mikuláši 19. marca 2024. Foto: TASR - Miroslava Mlynárová

Medveďa, ktorý v nedeľu napoludnie v Liptovskom Mikuláši poranil piatich ľudí, sa zatiaľ nepodarilo eliminovať.

Liptovský Mikuláš 21. marca (TASR/Teraz.sk) - Okresný úrad (OÚ) Prievidza vyhlásil vo štvrtok dopoludnia na území okresu Prievidza mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. Pre TASR to potvrdil prednosta OÚ Trenčín Peter Parák.

V súvislosti so zvýšeným výskytom medveďa hnedého na základe odporúčania krízového štábu, naopak, mimoriadnu situáciu nevyhlásili v okresoch Partizánske a Považská Bystrica, ktoré vláda SR označila za rizikové.

"Jednotlivé krízové štáby navrhli prednostom okresných úradov prijať rôzne typy opatrení. Napríklad zvýšiť hliadkovú činnosť v rizikových oblastiach, zabezpečiť výjazdové skupiny, ktoré by určili mieru ohrozenia konkrétnymi jedincami, či zabezpečiť fotopasce v exponovaných miestach," doplnil tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.


Aj v Banskobystrickom kraji vyhlásia mimoriadnu situáciu


Na území desiatich okresov z 13 v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) vyhlásia od polnoci zo štvrtka na piatok (22. 3.) mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. Ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Poltár. Stane sa tak po štvrtkovom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch (OÚ). Pre TASR to potvrdil prednosta OÚ v Banskej Bystrici Juraj Džmura.

Ako Džmura vysvetlil, s prednostami z dotknutých okresov v BBSK, ktoré sa uvádzajú v uznesení vlády ako rizikové, sa dohodli, že počas štvrtka zasadnú jednotlivé krízové štáby a individuálne posúdia za svoje okresy, aká je u nich situácia. Pribudol aj okres Poltár, ktorý sa v uznesení nespomína. Mimoriadnu situáciu vyhlási OÚ v sídle kraja, a teda banskobystrický. Prednosta zdôraznil, že problém s výskytom synantropných medveďov prekračuje hranice okresov.

Krízový štáb na OÚ v Banskej Bystrici zasadal o 8.00 h a zúčastnili sa na ňom riaditelia krajského a okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Banskej Bystrici, dvaja členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Podpoľanie, ako aj pracovníci OÚ z odborov krízového riadenia či životného prostredia. Členovia zásahového tímu potvrdili výskyt synantropných jedincov.

Mimoriadnu situáciu vyhlásili aj vo viacerých okresoch na severe Slovenska

Vo viacerých okresoch na severe Slovenska vyhlásili mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. Ide o okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Kežmarok, Žilina, Martin a Turčianske Teplice. Stalo sa tak po štvrtkovom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch. Vyhlásenie mimoriadnej situácie sa očakáva aj vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja a v niektorých okresoch Trenčianskeho kraja.

Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ochrana ľudí žijúcich v mestách. "Umožní nám to aj v rámci Policajného zboru aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil," povedal po stredajšom (20. 3.) zasadnutí vlády šéf rezortu vnútra.

Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach. "Rizikové oblasti sú určované na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne," ozrejmil envirorezort v materiáli, o ktorom rokoval v stredu vládny kabinet.

V týchto okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podľa uznesenia vlády zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má tiež zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.

"V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd," uviedol envirorezort.

Radnica v Ružomberku vyzvala ľudí na zvýšenú opatrnosť pre situáciu s medveďmi


Mesto Ružomberok žiada obyvateľov o zvýšenie opatrnosti najmä v ranných a večerných hodinách. Súvisí to s vyhlásenou mimoriadnou situáciou na území okresu Ružomberok z dôvodu zvýšeného výskytu medveďov. TASR o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

"Na základe rozhodnutia krízového štábu Okresného úradu v Ružomberku bude posilnená hliadková činnosť zásahového tímu a Policajného zboru. Týka sa to najmä oblastí so zvýšeným výskytom medveďa, to znamená Vlkolínca, Gejdáku, Malých Tatier, Hrabovskej doliny a oblasti mestských cintorínov,"
konkretizoval Miškovčík.

Policajti v severných okresoch majú pre situáciu okolo medveďov viac služieb


Polícia prijala v okresoch Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok a Žilina opatrenia s cieľom ochrany obyvateľov v súvislosti s výskytom medveďa hnedého. Počas zvýšeného výkonu služby budú policajti situáciu monitorovať a nepretržite dohliadať na bezpečnosť. Informovala o tom vo štvrtok hovorkyňa žilinského krajského riaditeľstva polície Gabriela Kremeňová.

"V prípade potreby sme pripravení okamžite zasiahnuť," ubezpečila Kremeňová.

Vláda v stredu (20. 3.) uložila ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD), aby zabezpečil zvolanie krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch. Medzi rizikové okresy v Žilinskom kraji patria Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice a Žilina. Minister vnútra mal tiež zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.




Ochranári majú v Liptovskom Mikuláši po útoku medveďa nonstop hliadky



Situácia v Liptovskom Mikuláši a priľahlých obciach po nedeľnom (17. 3.) útoku medveďa v centre mesta je plne pod kontrolou. Na sociálnej sieti o tom obyvateľov ubezpečila Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR. Zásahový tím v spolupráci s ostatnými bezpečnostnými zložkami organizuje 24-hodinové hliadky.

Denne je v terénne niekoľko pohotovostných hliadok, ktoré sú v prípade potreby schopné okamžite a operatívne zasiahnuť. "Hliadky sú lokalizované tak v okolí obytných zón, pred vstupom do intravilánu, ako aj na všetkých miestach, kde by sa medveď mohol pohybovať," uviedli štátni ochranári.

Po nedeľnom útoku ŠOP inštalovala na vybraných miestach fotopasce, ktoré slúžia na lokalizáciu pohybu medveďa. Hlavným cieľom je zabezpečenie bezpečnosti obyvateľstva, ich zdravia a majetku a zamedzenie návratu problémového jedinca do intravilánu. "Samotná eliminácia tohto medveďa však závisí od množstva faktorov a následný postup bude priebežne vyhodnocovať krízový štáb," dodali ochranári.

Medveďa, ktorý v nedeľu napoludnie v Liptovskom Mikuláši poranil piatich ľudí, sa zatiaľ nepodarilo eliminovať. Na bezpečnosť obyvateľov dohliadajú viaceré štáby, zviera utieklo do lesov. Žilinské krajské riaditeľstvo Policajného zboru nasadilo do služieb zvýšený počet hliadok a všetky dostupné prostriedky, ktoré budú monitorovať celé územie mesta a širšie okolie. V súvislosti s výskytom medveďa vyhlásilo mesto mimoriadnu situáciu.