Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Regióny

Čiernu skládku pri vodnom toku v Spišskej Belej odstránili

Ilustračné foto Foto: TASR - Daniel Veselský

Množstvo odvezeného odpadu bolo spolu 1105 ton a rozptýlený bol na ploche približne 850 štvorcových metrov.

Spišská Belá 24. novembra (TASR) – Nelegálnu skládku pri vodnom toku Biela v Spišskej Belej, ktorú mesto už dávnejšie evidovalo v blízkosti tzv. kamenného mosta, sa podarilo odstrániť. „Skládka vznikala postupne v dlhšom časovom horizonte ukladaním rôzneho typu odpadu bez rešpektovania ochrany prírody, legislatívy a v neposlednom rade aj bez rešpektovania zásad slušného správania. Náklady spojené s odstránením takejto veľkej čiernej skládky odpadu však prekračovali možnosti mesta,“ uviedla Paula Grivalská z odboru životného prostredia Mestského úradu v Spišskej Belej.

Na základe žiadosti radnice o poskytnutie dotácie z Environmentálneho fondu na projekt sanácie, tak rozhodlo v júni 2017 Ministerstvo životného prostredia SR o poskytnutí finančných prostriedkov vo výške takmer 49.000 eur. Spoluúčasť na financovaní projektu z rozpočtu mesta bola pritom päť percent.

„V priebehu mesiaca november 2017 sa podarilo zrealizovať činnosti spojené s odstránením tejto nelegálnej skládky. Samospráva v spolupráci s mestským podnikom uskutočnila v rámci projektu kombináciu viacerých aktivít, vrátane odkopávky, zberu odpadu na uvedenom mieste, jeho následný odvoz a uloženie na Riadenej skládke tuhých komunálnych odpadov v Spišskej Belej,“ vymenovala Grivalská s tým, že množstvo odvezeného odpadu bolo spolu 1105 ton a rozptýlený bol na ploche približne 850 štvorcových metrov.

Záverečnou aktivitou projektu bola sanácia, resp. úprava miesta s nezákonne umiestneným odpadom do pôvodného stavu. Na predmetné plochy pozemkov sa naviezla rekultivačná vrstva zeminy. Umiestnenie čiernej skládky pri vodnom toku predstavovalo podľa Grivalskej riziko rozptylu odpadu prívalovou vodou aj ďalej v smere toku od pôvodného miesta uloženia. „Miesta s nezákonne umiestneným odpadom v krajine navyše pôsobia neesteticky, čím ju degradujú a znižujú jej hodnotu. Cieľom projektu preto bolo zabezpečiť revitalizáciu prírodného prostredia a bezpečnosť krajiny pre človeka aj ostatnú biotu,“ uzatvára Grivalská.