Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Regióny

Starosta je presvedčený, že z Beluše bude po stáročiach opäť mesto

Obec Beluša v Púchovskom okrese je podľa počtu obyvateľov najväčšou obcou Trenčianskeho kraja a po Smižanoch druhou najväčšou obcou na Slovensku. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Obec Beluša v Púchovskom okrese je podľa počtu obyvateľov najväčšou obcou Trenčianskeho kraja a po Smižanoch druhou najväčšou obcou na Slovensku.

Beluša 10. augusta (TASR) – Obec Beluša v Púchovskom okrese je podľa počtu obyvateľov najväčšou obcou Trenčianskeho kraja a po Smižanoch druhou najväčšou obcou na Slovensku. S viac ako 6100 obyvateľmi je dokonca Beluša ľudnatejšia ako 33 slovenských miest. Podľa starostu Jána Prekopa sa nevzdala ambície stať sa opäť mestečkom tak, ako tomu bolo pred niekoľkými storočiami.

"Ideálna poloha obce len pár kilometrov vzdialenej od českých hraníc, rozvinutá infraštruktúra, diaľnica priamo „za humnami“ a množstvo drobných i väčších podnikateľských subjektov pôsobiacich v Beluši a jej okolí sú podľa Prekopa ideálne predpoklady na rozvoj obce. „Priamo v obci je niekoľko spoločností, ktoré sú významnými zamestnávateľmi (Metallform, Gold-pack, Koval systém a ďalšie), s ktorými má navyše obec nadštandardné vzťahy. V blízkom okolí sú ďalšie pracovné príležitosti napríklad v púchovskom Continentali, v cementárni v susednej obci Ladce, v dubnických či považskobystrických strojárenských spoločnostiach. "Nezamestnanosť u nás je minimálna a kto si chce nájsť prácu, ten si ju nájde,“ pochvaľuje si starosta.

Všetky tri miestne časti (Beluša, Hloža, Podhorie) sú plynofikované a s výnimkou časti Rybníky majú aj vodovod. V štádiu prípravy je podľa Prekopa projekt výstavby kanalizácie a rozšírenie vodovodnej siete do častí, kde ešte chýbajú. „Čakáme na výzvu, ktorá by mala byť zverejnená v septembri, ide o objem takmer 7,8 milióna eur. Ide o poslednú výzvu tohto plánovacieho obdobia, ja verím, že budeme úspešní,“ neskrýva optimizmus starosta Beluše.

Ako dodal, uspeli v projekte Európskej únie na modernizáciu verejného osvetlenia. Momentálne sú v štádiu vyhodnocovania súťaže, investícia za 225.000 eur by sa mala začať túto jeseň, osvetlenie by mali zrekonštruovať do apríla budúceho roku. Obrovský význam mala podľa Prekopa rekonštrukcia kúrenia v základnej škole, kde vďaka novým technológiám ušetria ročne až dve tretiny nákladov na plyn. Z pevného na plynové kúrenie prešli tiež v materskej škole v Hloži, čo prinesie rovnako úsporu a ekologický benefit.

V Beluši pôjdu podľa Prekopa doslova „na dračku“ stavebné pozemky v Hloži, Podhorí a v Belušských Slatinách a v samotnom centre obce. „Momentálne staviame v obci dve 31-bytové jednotky a som presvedčený, že terajší trend rastu počtu obyvateľov bude pokračovať a do budúcna budeme musieť pristavovať materské školy. V súvislosti s mladou generáciou nás trápi stav telocvične pri základnej škole. Je v dezolátnom stave a statici nám ju dokonca zavreli. Máme pripravený projekt v hodnote viac ako 700.000 eur, je na ministerstve. Verím, že ministerstvo nenechá spádovú obec, kde sa učia aj deti z okolitých obcí, v štichu a s telocvičňou nám pomôže,“ zdôraznil Prekop.

Na populačnú explóziu sa Beluša pripravuje aj v rámci Miestnej akčnej skupiny púchovského regiónu, kde uspeli s projektom na výstavbu štyroch športových ihrísk v celkovom objeme 128.000 eur. Viac ľudí bude potrebovať aj viac parkovacích miest, na najväčšom sídlisku v obci pripravujú spevnené plochy na prípravu nových parkovísk. „Beluša napreduje rýchlym tempom, má veľmi dobrú polohu, má svoju históriu a verím, že aj budúcnosť. Raz samotní občania povedia, že Beluša sa musí stať mestom, tak ako tomu bolo v minulosti,“ uzavrel Prekop.