Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia Regióny

Štátna vedecká knižnica v Prešove vlani zaznamenala 400.000 návštev

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Medňanský

V predošlom roku knižnica rozšírila samoobslužný Knihomat o službu Nájdi a požičaj, ktorá ponúka najnovšie tituly bez potreby ich objednávania cez online katalóg.

Prešov 23. apríla (TASR) - Štátna vedecká knižnica (ŠVK) v Prešove vlani zaznamenala takmer 400.000 návštev, fyzických aj virtuálnych. Zorganizovala celkovo 255 kultúrno-spoločenských podujatí, ktoré navštívilo 9292 návštevníkov. V stredu sa v jej priestoroch uskutočnil verejný odpočet činnosti a hospodárenia knižnice za rok 2024. TASR o tom informovala projektová manažérka knižnice Renáta Šmidová.

Medzi zaujímavé aktivity vlaňajška podľa nej patrila súťaž v tvorbe esejí na tému „Čo pre mňa znamená byť Európanom“, ktorá bola určená študentom stredných a vysokých škôl, ako aj pravidelná organizácia digitálnych výstav vo Window Gallery, ktoré prezentujú tvorbu umelcov a zamestnancov knižnice.

Jednou z hlavných výhod knižnice sú podľa Šmidovej samoobslužné zariadenia, ktoré umožňujú nepretržité výpožičky bez potreby asistencie knihovníka. V minulom roku bolo zrealizovaných takmer 150.000 absenčných aj prezenčných výpožičiek a knižnica zaznamenala skoro 400.000 návštev, fyzických aj virtuálnych.

V predošlom roku knižnica rozšírila samoobslužný Knihomat o službu Nájdi a požičaj, ktorá ponúka najnovšie tituly bez potreby ich objednávania cez online katalóg. Táto služba umožňuje používateľom pohodlný prístup k najnovším prírastkom v knižnici.

V roku 2024 ŠVK vynaložila viac ako 70.000 eur na nákup nových knižničných jednotiek, pričom do fondu pribudlo 7219 dokumentov.

Novou skúsenosťou boli podľa Šmidovej podujatia edukačného charakteru, ktoré sa realizovali v rámci projektu Kultúra pre školy, podporeného Ministerstvom kultúry (MK) SR, ktoré zahŕňalo 21 podujatí.

Keď nám MK SR ponúklo možnosť realizovať projekt Kultúra pre školy, naše dokumentačné centrum sa rozhodlo pre výchovné koncerty. Flamenco ako súčasť rómskej kultúry a tradičnú rómsku hudbu sme priniesli do škôl, ktoré navštevujú deti z marginalizovaných rómskych komunít, teda do lokalít, kde sa tieto deti bežne nestretávajú s podobnou formou vyššej rómskej kultúry. Výchovné koncerty realizovali rómske hudobné skupiny, ktorých členovia sú zároveň pedagógovia. Takýto typ aktivít je pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia veľmi prospešný a potrebný,“ uviedol Roman Čonka, vedúci oddelenia dokumentačno-informačného centra rómskej kultúry.

Oddelenie historických knižničných fondov vydalo v roku 2024 sedem edičných titulov v printovej alebo elektronickej podobe.

Knižnica sa zapojila aj do realizácie projektov. Jedným z nich bol LibraryEdu, ktorý bol podaný v rámci preddefinovanej iniciatívy z Grantov EHP a Nórska. „Išlo o medzinárodný projekt MK SR ako žiadateľa a koordinátora, piatich slovenských knižníc v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti a troch nórskych knižníc. Hlavným cieľom bolo posilniť inštitucionálnu spoluprácu medzi knižnicami oboch krajín a zdieľať skúsenosti medzi partnermi,“ uviedla Šmidová.

Knižnica získala nenávratný finančný príspevok od Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR na projekt Portál v cloude - kultúra otvorená všetkým, ktorý bude realizovaný do roku 2028. Má za cieľ zefektívniť prevádzku exitujúceho portálu, ktorý uchováva digitálne kultúrne objekty z oblasti rómskej kultúry.

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Bratislava bude mať zoologickú záhradu

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

- Po výbuchu bomby v sobotu skoro ráno v meste Solún na severe Grécka zomrela 38-ročná žena.

- Minulý rok bol z hľadiska kvality ovzdušia priemerným v porovnaní s rokmi 2017 až 2023.

- Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov. Úzkosťou trpí 20 % manažérov, ide pritom o najvyšší podiel spomedzi všetkých povolaní.

- Pozostalí po policajtoch a vojakoch budú k vyplácanému úmrtnému dostávať aj príplatok. Pôjde o jednorazovú sociálnu dávku vo výške 50.000 eur.

- Podnikateľ Michal S., ktorý figuruje v kauze Mýtnik ako kľúčový svedok ,sa má 12. mája postaviť pred Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica.

- Hnutie Slovensko kritizuje prepad SR v rebríčku slobody médií. Viní za to vládu Roberta Fica (Smer-SD).

- Slovenskí hokejisti si zahrajú tretí rok za sebou zápas o bronz na MS hráčov do 18 rokov.

- Vláda Spojených štátov v piatok oznámila, že odvoláva prijatie Rumunska do programu bezvízového styku.