Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Regióny

V košickom STM vyrástol Starý bratislavský most zo stavebnice Merkur

Merkur je názov legendárnej detskej stavebnice, ktorej výstava je inštalovaná v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach. Na snímke detail jedného z modelov. Foto: TASR/Milan Kapusta

Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov.

Košice 9. októbra (TASR) - V košickom Slovenskom technickom múzeu (STM) môžu malí aj veľkí návštevníci obdivovať repliku Starého mosta v Bratislave postavenú zo svetoznámej stavebnice Merkur.

„Kovovú stavebnicu Merkur poznajú celé generácie nielen z jej rodného Československa, ale takmer z celého sveta. Všetko sa začalo v roku 1920, keď továrnik Filip Vancl založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. Boli to pliešky, ktoré sa dali spájať jednoduchým systémom háčikov a pripomínali miniatúrne lešenie,“ uviedol dnes autor výstavy a tiež autor väčšiny vystavených exponátov Jiří Mládek.

V roku 1925 začali vyrábať Merkur, ako je známy dnes. Jednotlivé dieliky boli farbené autolakom, čo bola tiež novinka, keďže jej predchodca Inventor farbený nebol. Zaujímavé je, že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém Merkur z roku 1925 doplniť dielikmi z roku 2008. Menili sa iba obrázky na kartónovej škatuli a, samozrejme, pribúdali nové typy dielikov, súčiastok a nové varianty stavebnice.

Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov. Po veľkom boome z tridsiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia zažíva Merkur svoje tretie znovuzrodenie. Ľudia sa totiž z nostalgických ale aj praktických dôvodov začínajú vracať ku klasickým hračkám. Dokonca po štyridsiatich rokoch obnovili aj výrobu elektrických kovových vláčikov.

Nadšencov pre renesanciu Merkura pribúda nielen medzi pamätníkmi ale aj mladšou generáciou. Popri stálej expozícii firemného múzea v Polici nad Mětují, už niekoľko rokov putuje súbežne viac kolekcií výstav po celej Českej i Slovenskej republike. Neraz sa stáva, že na týchto akciách sú najviac vo vytržení oteckovia a dedkovia, ktorým sa vracajú pocity z detstva. Stavebnica aj dnes, už s úctyhodne dlhou tradíciou je stále „v kurze“.

Nadšencov stavebnice je určite mnoho, medzi nimi však nepochybne vyniká Jiří Mládek z Kyškovic, ktorý pripravil kolekciu aj pre výstavu v Košiciach, kde modelári rôznych technických zameraní majú svoje domovské právo.

Medzi jeho modelmi možno nájsť množstvo dopravných strojov a zariadení, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy, ale aj fiktívnu vzducholoď z verneoviek, či najrôznejšie automobily. Pre výstavu v Košiciach si špeciálne pripravil model prvého rozhlasového vysielača na Slovensku postaveného v roku 1925 v obci Haniska. Dominantou je tiež trinásťmetrový model bratislavského Starého mosta, ktorého originál je pre rekonštrukciu neprístupný. Súčasťou výstavy je interaktívny priestor pre najmenších návštevníkov, v ktorom si skladanie a stavanie merkuráckych modelov môžu priamo na výstave vyskúšať.

„Stavebnici Merkur sa venujem už do 70-tych rokov minulého storočia a postavil som už modely v celkovej hmotnosti päť ton,“ povedal Mládek. Niektoré z nich sú k dispozícii aj návštevníkom STM až do 5. januára 2014.

.