Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Regióny

STU udelila titul doctor honoris causa profesorovi D. Shechtmanovi

Na snímke izraelský vedec a nositeľ Nobelovej ceny za chémiu, profesor Dan Šechtman vystupuje s prejavom po udelení titulu Doctor Honoris Causa v aule Dionýza Ilkoviča na Slovenskej technickej univerzite (STU) v Bratislave v stredu 6. novembra 2024. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Profesor Shechtman objavil kvázikryštály, za čo v roku 2011 získal Nobelovu cenu za chémiu.

Bratislava 6. novembra (TASR) - Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave udelila čestný titul "doctor honoris causa" (Dr. h. c.) profesorovi Danovi Shechtmanovi, nositeľovi Nobelovej ceny, za jeho mimoriadne zásluhy v oblasti vedy, vzdelávania a podpory inovácií. Stalo sa tak na slávnostnom zasadnutí Vedeckej rady STU v stredu. TASR o tom informoval hovorca univerzity Juraj Rybanský.

"Profesor Shechtman je vedec, ktorý nás učí, že veda je nielen cestou k poznaniu, ale aj výzvou, ktorá si vyžaduje odvahu, otvorenú myseľ a schopnosť prekonávať prekážky. Jeho život a kariéra sú dôkazom, že skutočný pokrok je možný len vtedy, ak sa nebojíme spochybniť zavedené dogmy a hľadať nové odpovede," povedal pri slávnostnej ceremónii prorektor STU pre vedu a výskum Ján Híveš.

Shechtman vo svojom príhovore vyzval študentov, aby sa snažili byť vo svojej oblasti najlepší, lebo excelentní vedci sú predpokladom pokroku vo vede, ktorý sa za ostatné desaťročia prudko zrýchlil. "Kým od objavenia penicilínu k jeho rozšírenému využitiu na liečenie ľudí uplynulo 17 rokov, pri nedávnej pandémii trvala cesta vakcíny od objavenia k masovému využitiu jeden rok," dokumentoval.

STU podľa jej hovorcu ocenila profesorovu víziu spolupráce medzi univerzitami, priemyslom a vládnymi inštitúciami pri tvorbe inovačného ekosystému, čo je podľa neho v súlade so stratégiou STU.

Profesor Shechtman objavil kvázikryštály, za čo v roku 2011 získal Nobelovu cenu za chémiu. V súčasnosti nachádzajú využitie v rôznych rôznych priemyselných odvetviach. Ich jedinečné vlastnosti, ako je nízka tepelná vodivosť a vysoká pevnosť, sú cenené v letectve pri výrobe leteckých motorov, v elektronike pri tvorbe izolačných materiálov a v medicíne pri vývoji nových biomateriálov.

Shechtman je tiež pedagógom a mentorom. Okrem toho v rámci svojho pôsobenia v Izraeli aktívne podporuje podnikanie medzi vedcami a inžiniermi, s dôrazom na vytváranie inovatívneho a dynamického ekosystému pre start-upy. Jeho vízia spájania vedy s praxou sa stala základom pre rozvoj izraelského high-tech priemyslu.