Vojenskú, policajnú a hasičskú techniku si budú môcť Prešovčania prezrieť a v niektorých prípadoch aj vyskúšať už od 11.00 h na Hlavnej ulici.
Ako povedal Hudák, historicky dátum oslobodenia pripadá na 19. januára, čo v roku 2025 vychádza na nedeľu. "Mesto si ho preto aj s ohľadom na verejnosť pripomenie už v piatok," uviedol.
Vojenskú, policajnú a hasičskú techniku si budú môcť Prešovčania prezrieť a v niektorých prípadoch aj vyskúšať už od 11.00 h na Hlavnej ulici. K dispozícii bude interaktívna prezentácia Ozbrojených síl SR, ukážka techniky Policajného zboru, ale aj historická armádna technika či výbava štátnych a mestských dobrovoľných hasičov.
"O 14.00 h bude prebiehať pietny akt uloženia vencov a uctenia si pamiatky padlých vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Slovenska. Uloženie vencov, ako aj čestná salva bude aj tento rok prebiehať pri Pamätníku osloboditeľov v Južnom parku na Hlavnej ulici. Po tejto pietnej spomienke pribudne v centre mesta stanovište prešovského klubu vojenskej histórie s názvom Dukla, ktorý návštevníkom umožní pod dohľadom vystreliť z originálnych zbraní z druhej svetovej vojny," priblížil Hudák s tým, že celé podujatie bude pre verejnosť pripravené do 16.00 h.
Dňa 19. januára 1945 oslobodili Prešov jednotky 320. gardového streleckého pluku 4. ukrajinského frontu. V ich vedení stáli podplukovník A. P. Fokin a zástupca veliteľa pluku major J. L. Rodin. Na oslobodení sa podieľal aj Prvý československý armádny zbor pod vedením generála Ludvíka Svobodu. Vstup do Prešova prebehol bez boja. Zvonením kostolných zvonov bolo obyvateľom oznámené, že je mesto slobodné. Jednotky, ktoré oslobodili Prešov, získali čestné pomenovanie Prešovské.