Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 12. máj 2025Meniny má Pankrác
< sekcia Regióny

Šumichrast: Po nástupe Hitlera začala ČSR budovať pohraničné opevnenia

Ilustračné foto. Foto: TASR - Ján Krošlák

Na Slovensku bolo v období rokov 1936 až 1938, podľa dostupných informácií, postavených niekoľko stoviek objektov.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Po nástupe Adolfa Hitlera k moci v roku 1933 sa Československá republika rozhodla vybudovať systém pohraničných opevnení. Dôvodom bolo, že jeho zahraničná politika otvorene hlásala revíziu versailleského mierového systému. Opevnenia sa mali budovať niekoľko rokov, po prijatí Mníchovskej dohody začiatkom októbra 1938 však boli práce zastavené. Pre TASR to uviedol Peter Šumichrast, riaditeľ odboru vojensko-historických výskumov a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ).

„Plán, ktorý mal byť uskutočnený do roku 1951, počítal s opevnením hraníc s Nemeckom, Rakúskom, Maďarskom a dokonca aj Poľskom. Realizovať sa z toho podarilo len určitú časť na vybraných úsekoch s Nemeckom, Rakúskom a Maďarskom,“ priblížil Šumichrast s tým, že jednotlivé opevňovacie programy sa nepodarilo realizovať v úplnosti.

Bunkre a malé pevnôstky začínali niekde na úrovni Ostravy. Kopírovali sever Moravy, vtedajšie severné, západné a južné Čechy, tiahli sa južnou Moravou, aby prešli na Slovensko a pokračovali až na Podkarpatskú Rus, ktorá vtedy patrila do Československa. Niektoré obranné línie v Čechách a na Morave mali byť podľa pôvodných plánov zdvojené. Po podpísaní tzv. Mníchovskej dohody 30. septembra 1938 sa všetky tunajšie opevnenia tohto obranného systému stali korisťou nemeckej armády.

Na Slovensku bolo v období rokov 1936 až 1938, podľa dostupných informácií, postavených niekoľko stoviek objektov. Zachovalo sa z nich niekoľko desiatok v údolí rieky Moravy, v Bratislave a v Komárne, ojedinele popri južnej hranici s Maďarskom. Jediný ucelený obranný úsek sa zachoval v Bratislave, na území Petržalky, kde bunkre kopírovali vtedajšiu štátnu hranicu.

„V rámci priestoru na pravom brehu Dunaja, v tzv. bratislavskom obrannom predmostí, boli opevnenia postavené v jeho poloblúku,“ podotkol Šumichrast s tým, že ďalšie opevnenia boli stavané od Devínskej Novej Vsi po Moravský Svätý Ján.

Ako uvádza občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, ktoré sa stará o najznámejší z nich, bunker B-S 8 "Hřbitov", v Bratislave bunkre začínajú na severe pri Dunaji oproti Karloveskej zátoke. Pokračujú smerom na hraničný priechod Berg, obchádzajú sídlisko Kopčany, stáčajú sa východne k sídlisku Lúky a popri Chorvátskom ramene opäť končia pri Dunaji. Línia išla pozdĺž Chorvátskeho ramena, keďže v tom období ešte Rusovce, Jarovce a Čunovo nepatrili do ČSR. Stalo sa tak až po druhej svetovej vojne.

Zoznam jednotlivých bunkrov, vrátane toho, kde sa nachádzajú, respektíve nachádzali, má napríklad na svojom webe spomínané občianske združenie. Ich názvov je alebo bol obvykle kombináciou písmen, čísiel a krycieho názvu.

Podľa VHÚ písmeno "B" znamená Bratislavu a písmeno "S" slovo srub (po slovensky zrub). Nasleduje číslo, ktoré však neznamenalo, v akom poradí bol postavený. „Ide o číslo v dôsledku jednotného číslovania po postavení všetkých opevnení v tzv. bratislavskom predmostí. Ide pritom o arabské číslo, keďže v tomto priestore boli postavené aj ťažké opevnenia označené rímskymi číslami,“ vysvetlil Šumichrast. Nasleduje krycí názov, napríklad "Hřbitov" bol názov odvodený od cintorína z obdobia prvej svetovej vojny situovaného za objektom.

V tzv. bratislavskom predmostí je v súčasnosti väčšina objektov zachovaná. Výnimkou sú tie, ktoré boli zničené pri budovaní Petržalky, diaľničných nadjazdov a Mosta Lanfranconi.

V Petržalke pôsobia podľa VHÚ viaceré občianske združenia, ktoré sa starajú o pevnostné objekty z daného obdobia. Dva pechotné zruby, B-S 8 "Hřbitov" a B-S 4 "Lány", má v správe VHÚ. Prvý zmienený má v prenájme občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, ktoré objekt v minulosti zrekonštruovalo. Zameriava sa na dejiny Petržalky, keďže sa tam prepája prvá a druhá svetová vojna.

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.

- Slovenský hokejista Hugo Kováč bude pôsobiť v novej sezóne v HKM Zvolen. Dvadsaťštyriročný útočník podpísal s účastníkom Tipos extraligy dvojročný kontrakt.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Výpadok elektrickej energie popoludní narušil chod metra v britskej metropole Londýn. Dočasne prerušená bola prevádzka viacerých podzemných liniek.

- Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

- Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

- Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.