Aktuálne sa realizuje výmena dreveného šindľa s dvojnásobným ochranným nástrekom.
Ako TASR povedala Monika Maňkovská, zástupkyňa riaditeľa Múzea vo Sv. Antone, pod ktoré sýpka patrí, obnova strešnej krytiny je hradená z kapitálových výdavkov múzea a rozpočtovaná je sumou 151.000 eur.
Rekonštrukcia celého objektu sa začala ešte v roku 2007 a bola ukončená v roku 2010. "Práce sa vtedy týkali celkovej obnovy interiéru vrátane fasády," priblížila Maňkovská. "Vo vnútri sú ponechané napríklad ešte pôvodné ručne tesané trámy a v jednej časti sa ponechala na ukážku aj pôvodná tehlová dlažba," dodala.
Sýpka sa odvtedy využíva najmä pri veľkých akciách múzea s väčším počtom ľudí, ako napríklad Dni sv. Huberta či chovateľská prehliadka trofejí. Sýpka je však príležitostne otvorená aj na iné podujatia. "V pivniciach sýpky boli v roku 2020 vytvorené navyše aj ďalšie verejné WC, ktoré múzeum využíva pri veľkých podujatiach," pripomenula.
Sýpka patrí podľa Maňkovskej medzi výnimočné hospodárske stavby z 18. storočia, ktoré sa na území Slovenska zachovali. Pôvodným majiteľom slúžila najmä na uskladňovanie obilia a zeleniny. Dlhé roky po vojne ho potom podobne využívalo aj JRD Sitno Prenčov, ktoré v pivnici uskladňovalo zemiaky a v hlavnej časti budovy obilniny.