Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Regióny

Obnova Námestia SNP v Trnave je ukončená, stalo sa pešou zónou

Trnava. Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Architektonický návrh Ateliéru DV vrátil Námestiu SNP jeho podobu z 20. rokov minulého storočia, pôvodný projekt vzišiel z dielne architekta Josefa Mareka.

Trnava 7. decembra (TASR) - Aktuálne ukončená obnova Námestia SNP je jedným z najväčších tohtoročných projektov mesta Trnava. Mesto vynaložilo na premenu lokality v centre mesta takmer 2,2 milióna eur, pričom viac než 1,8 milióna eur získalo z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) 2014 - 2022. Informovala o tom hovorkyňa radnice Veronika Majtánová. Práce začali v polovici januára tohto roku.

"Preukázali sme znovu našu pripravenosť na eurofondové výzvy a vďaka kvalite projektu sme z mestského rozpočtu ušetrili významnú sumu, ktorú môžeme použiť na ďalšie investície," uviedol primátor Trnavy Peter Bročka. Komplexná obnova nadviazala na pred letom zrekonštruovaný Ružový park v jeho susedstve, do ktorého mesto vložilo ďalších 3,2 milióna eur.

Architektonický návrh Ateliéru DV vrátil Námestiu SNP jeho podobu z 20. rokov minulého storočia, pôvodný projekt vzišiel z dielne architekta Josefa Mareka. Teraz sú jeho súčasťou popri Pomníku M. R. Štefánika, Pamätníka osloboditeľov a Pomníka nespravodlivo prenasledovaných v rokoch 1948 - 1989 aj repliky pôvodných barokových sôch sv. Jozefa a Panny Márie Immaculaty na mieste niekdajšieho mosta. Parčík tiež dostal nové oplotenie, obnovila sa fontána, novým kompozičným prvkom je priestorová prezentácia dolnej brány. Súčasťou obnovy bola aj oprava historickej technickej pamiatky - mostného prekrytia potoka Trnávka. Výsledky archeologického výskumu s nálezmi z rôznych historických období, ako pozostatky barbakanu, mestského opevnenia, kostola v patroníciu sv. Ulricha či mosta sú prezentované odlišnou dlažbou na spevnených plochách. Vymieňali sa tiež rozvody, pribudla nová zeleň, osvetlenie i komunikácie.

Námestie samotné pritom nemá dlhú históriu, začalo ju písať od roku 1911, keď radnica prekryla pevnou konštrukciou Trnávku a vznikol v priestore prvý park. Stavebný ruch na lokalitu za hradbami postupne priniesol budovu banky, evanjelický kostol či okresný dom. Rozvojom mesta sa lokalita dostala do centra Trnavy.

Rekonštrukcia zároveň, ako doplnila hovorkyňa, zmenila Námestie SNP na pešiu zónu. "Medzi železničnou a autobusovou stanicou, ktoré sú v jeho blízkosti, a centrom mesta denne prejdú tisícky chodcov - doteraz bez toho, aby sa v lokalite zdržali dlhšie. Po novom bude námestie miestom relaxu. Svoju krásu naplno ukáže po zime. Spolu s rozkvitnutým Ružovým parkom budú iste patriť k najkrajším miestam v centre Trnavy," dodala Majtánová.