Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Regióny

Trnavská univerzita si pripomína 385 rokov od založenia

Právnická fakulta Trnavskej univerzity - archívna snímka. Foto: TASR, Henrich Mišovič

Škola má za sebou rad úspechov, je víťazom Národnej ceny za kvalitu. Splnením kritérií ministerstva školstva je od roku 2019 oprávnená používať označenie výskumná univerzita.

Trnava 12. mája (TASR) – Trnavská univerzita (TU) si pripomína 385. výročie svojho vzniku. Zakladaciu listinu vydal kardinál Peter Pázmaň 12. mája 1635. Informoval o tom Matúš Demko z oddelenia marketingu a PR. Na výročie škola vzhľadom na pandémiu upozorňuje aspoň špeciálnym logom a na počesť jubilea jej študenti vytvorili mozaiku z 385 fotografií.

TU začínala s dvoma, neskôr štyrmi fakultami – teologickou, filozofickou, právnickou a lekárskou. V súčasnosti ich má päť – filozofickú, pedagogickú, teologickú, právnickú a zdravotníctva a sociálnej práce, spolu s piatimi tisíckami študentov a viac ako 32.000 absolventmi. Od založenia fungovala do roku 1777, keď ju preniesli z rozhodnutia Márie Terézie do Budína. K obnoveniu prišlo v roku 1992, jej súčasným, v poradí šiestym rektorom je René Bílik. "Obnovená TU vznikla ako humanitne a spoločenskovedne orientovaná inštitúcia, na Slovensku ako prvý kultúrno-vzdelávací projekt modernej vysokej školy, ktorý nebolo potrebné transformovať a zbavovať predchádzajúcich marxistických základov," uviedol rektor.

Škola má za sebou rad úspechov, je víťazom Národnej ceny za kvalitu. Splnením kritérií ministerstva školstva je od roku 2019 oprávnená používať označenie výskumná univerzita. Vlani na jeseň uzavrela memorandum o spolupráci s ďalšími ôsmimi univerzitami na Slovensku, ktorého cieľom je založiť Konzorcium slovenských univerzít, združujúce univerzity okolo geografického stredu Európy.

Podľa výsledkov U-Multirank edície 2019, ako informoval Demko, sú stabilne pozitívne hodnotenými stránkami TU najmä podiel interdisciplinárnych publikácií a odborné publikácie, ale aj absolvovanie štúdia načas.

Šutaj Eštok: Agresia voči iným názorom nezmizla ani rok po atentáte

Premiéra vážne postrelil po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej vlani 15. mája útočník Juraj C.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).

- Čína oznámila, že pozastavila platnosť niektorých necolných protiopatrení voči americkým firmám, ktoré prijala ako odvetu za uvalenie vysokých dovozných ciel zo strany americkej administratívy.

- Predsedovia štyroch slovenských samosprávnych krajov sa v stredu v Bruseli stretli s výkonným podpredsedom Európskej komisie (EK) zodpovedným za regionálny rozvoj a eurofondy Raffaelom Fittom.

- Americký prezident Donald Trump a katarský emir Tamím bin Hamad Ál Sání v stredu v Dauhe podpísali dohody, ktoré majú priniesť hospodársku výmenu medzi ich krajinami v hodnote najmenej 1,2 bilióna dolárov.

- Už vyše 100 ľudí zomrelo v tureckom hlavnom meste Ankara za posledné tri mesiace po požití pančovaného alkoholu.

- Spojené štáty blokujú prizvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na júnový summit NATO v holandskom Haagu.

- V doterajšom priebehu vyšetrovania rozsiahleho výpadku dodávok elektriny v Španielsku a susednom Portugalsku z 28. apríla sa nenašli nijaké dôkazy o tom, že by ho spôsobil kybernetický útok na prevádzkovateľa národnej rozvodnej siete Red Eléctrica.

- Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta. Upozornilo na to v stredu opozičné Progresívne Slovensko (PS)

- Nad Sevillou sa vznáša oblak hustého čierneho dymu. Dôvodom je výbuch, ku ktorému došlo v stredu napoludnie v chemickej továrni neďaleko tohto juhošpanielskeho mesta.

- Americký prezident Donald Trump v stredu počas návštevy Kataru vyjadril nádej, že diplomatické snahy o uzavretie dohody s Iránom o jeho jadrovom programe budú úspešné.