Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Regióny

Lyžiarske strediská Pezinská Baba a Zochova chata čakajú na viac snehu

Ilustračné foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Prevádzka vlekov bola na Pezinskej Babe prerušená do odvolania od pondelka (4.12.).

Bratislava 9. decembra (TASR) – V lyžiarskych strediskách Pezinská Baba a Zochova chata v Malých Karpatoch momentálne čakajú na viac snehu, aby dokázali spustiť prevádzku vlekov. Pre TASR to povedal Ján Reisenauer z Lyžiarskeho klubu (LK) Pezinská Baba, ktorý prevádzkuje zimné lyžiarske stredisko na Pezinskej Babe a Zochovej chate.

"Všetko bude závisieť od počasia, koľko a kedy napadne prírodného snehu, alebo kedy a aké budú mrazy, a podarí sa technicky zasnežiť svahy na požadovanú vrstvu," priblížil Reisenauer. Verí, že sa vleky podarí spustiť ešte pred Vianocami.

Pezinská Baba má už prvú lyžovačku v tejto sezóne za sebou. Minulý víkend bol v sobotu (2.12.) a nedeľu (3.12.) v prevádzke kotvový vlek Double, keďže pár dní predtým tu napadlo do 35 centimetrov snehu a zasnežovali aj technicky. Trate pre bežkárov boli na Pezinskej Babe upravené so skútrom na klasickú aj korčuliarsku techniku. Na Zochovej chate len utlačili sneh na svahoch a v stredisku bolo možné sa aspoň sánkovať. Prevádzka vlekov bola na Pezinskej Babe prerušená do odvolania od pondelka (4.12.).

Strediská sú podľa Reisenauera pripravené na túto lyžiarsku sezónu. Vleky sú po údržbe a revíziách pripravené. Na Pezinskej Babe vymenili osvetlenie za nové modernejšie LED svietidlá. "Ostatné inovácie do techniky, napríklad do snežných pásových vozidiel, vlekov a technického zasnežovania návštevníci ťažko zbadajú, skôr to zlepší našu prácu. Na Zochovej chate sme kompletne vymenili terasu pred bufetom," podotkol. Minuloročnú sezónu hodnotí Reisenauer ako relatívne dobrú a z pohľadu prevádzkových dní (76) mierne nadpriemernú. Približná návštevnosť zjazdových lyžiarov na Pezinskej Babe bola okolo 22.000 a na Zochovej chate okolo 10.000.
 
Aktuálne informácie zo stredísk Pezinská Baba a Zochova chata môže verejnosť nájsť na webe www.lkbaba.sk či prostredníctvom stránky LK Pezinská Baba na sociálnej sieti. Funguje tiež odkazovač s aktuálnou informáciou na Pezinskej Babe na čísle 033 640 23 12 a na Zochovej chate 033 6470 130.

Posledný pracovný deň bude prevažne oblačný

Teploty sa budú pohybovať okolo 11 až 16 stupňov C.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.