V záujme zachovania frekvencie vývozu odpadu preto mesto pristúpilo k zníženiu počtu zelených nádob na sklo o 22 kusov.
"Legislatívne úpravy zákona o odpadoch priniesli zmenu minimálnych štandardov triedeného zberu, t. j. množstva triedeného odpadu, za ktoré mesto neplatí, ale ťarchu nesú organizácie zodpovednosti výrobcov," pripomenula samospráva.
V záujme zachovania frekvencie vývozu odpadu preto mesto pristúpilo k zníženiu počtu zelených nádob na sklo o 22 kusov. "Zmeny sa dotknú aj modrých kontajnerov na papier, ktorých počet bude znížený o šesť nádob, a žltých kontajnerov na plast, kde uberieme 11 nádob v rámci celého mesta," priblížila radnica. Množstvo triedeného odpadu v žltých nádobách sa podľa nej znížilo aj vďaka zavedenému zálohovaniu plastových fliaš a plechoviek.
Naďalej podstatným však podľa samosprávy zostáva stláčanie odpadu tak v prípade plastov, ako aj kartónov či tetrapakových obalov. "Najmä pri triedení papiera prax ukazuje, že počty nádob sú dostatočné v prípade, že občania kartónové krabice rozrežú a stlačia na plocho. Do nádob sa tak zmestí oveľa viac odpadu a prostredie stojísk zostane čisté. Nadrozmerný odpad, ktorý sa do nádob nezmestí, je možné bezplatne odovzdať na zbernom dvore," ozrejmila.
Novinkou pri vývoze odpadu v Bánovciach nad Bebravou je označenie nádob čipom, ktorého cieľom je zlepšenie evidencie nádob a kontroly vývozov. "Všetky nádoby na separovaný zber už sú označené čipom, ďalej čipy mesto umiestni na nádoby na kuchynský odpad a následne na kontajnery na zmesový komunálny odpad. Mesto zároveň postupne vymieňa plechové nádoby za plastové z dôvodu menšej váhy a lepšej manipulácie," dodala radnica.