Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 7. máj 2025Meniny má Monika
< sekcia Regióny

V Holíči otvorili výstavu týkajúcu sa výskumu tamojšej šibenice

Na snímke je zámok v Holíči. Foto: TASR - Vladimír Miček

Šibenica v Holíči stála na pahorku, východne od mesta.

Holíč 18. apríla (TASR) - Výstava „Tí, ktorí zhrešili“ je verejnosti prístupná od stredy (16. 4.) do 30. apríla v koniarni Holíčskeho zámku. Prezentuje výsledky archeologického výskumu šibenice v Holíči, ktoré hovoria o časovom intervale jej využitia. Archeológovia objavili 13 popravených osôb. Urobili aj digitálne rekonštrukcie podoby týchto jedincov.

Šibenica v Holíči stála na pahorku, východne od mesta. „V minulosti bolo dôležité situovanie šibenice, nielen v Holíči, ale celkovo v krajine, aby boli teda viditeľné na výstrahu pre ostatných, teda aj ľudí, ktorí žili v tých daných miestach,“ uviedol pre TASR archeológ a autor výstavy Daniel Bešina z Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre.

Podľa jeho slov išlo o veľkú stavbu. „Skladala sa z dvoch veľkých masívnych stĺpov, približne asi päť metrov vysokých, to už nevieme presne povedať, lebo sa zachovali len v základoch,“ zhrnul s tým, že takéto dvojstĺpové stavby stáli a dodnes stoja aj v Rakúsku či vo Švajčiarsku a zrejme ide o teritórium, kde sa tento stavebný typ uplatňoval.

Bešina vysvetlil, že šibenica stála už vo vrcholnom stredoveku. „Posledného popraveného, ktorého sme datovali rádiokarbónovou metódou datovania, je z prelomu 17. až 18. storočia,“ doplnil. Táto šibenica sa používala počas dlhého obdobia, presnú vizualizáciu nepoznajú, keďže jej podoby sa mohli počas tohto času meniť.

Archeológom sa podarilo identifikovať 13 jedincov, nie je to však konečný počet. „Boli to muži, kde výkon popravy bolo sťatie a obesenie. Na základe antropologickej analýzy vieme identifikovať aj nejaké traumy, ktoré sú viditeľné na kostiach. Taktiež vek, choroby či pohlavie,“ uviedla pre TASR autorka výstavy Stanislava Bönde Gogová z UKF.

Výstava vznikla z podnetu ukončenia prvého systematického archeologického výskumu šibenice z obdobia vrcholného stredoveku v Holíči na Slovensku. Ide o putovnú výstavu, o ktorú môžu požiadať aj iné inštitúcie.

Raši: Našim cieľom je, aby sa medzivládne konzultácie s ČR vrátili

Šéf parlamentu zároveň podotkol, že predstavitelia Česka a Slovenska chcú, aby sa vojna skončila trvalo udržateľným mierom.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.

- Dočasné obnovenie kontrol na hraniciach s Maďarskom a Rakúskou republikou v dôsledku ochorenia slintačky a krívačky sa predlžuje do 7. júla. Rozhodla o tom vláda na stredajšom zasadnutí.

- Verejná správa SR hospodárila v minulom roku so schodkom na úrovni 6,9 miliardy eur, čo predstavovalo 5,27 % hrubého domáceho produktu (HDP). Išlo o lepší výsledok oproti schválenému rozpočtu, ktorý predpokladal deficit na úrovni 5,97 % HDP.

- Pri požiari hospodárskej budovy v obci Hostie v okrese Zlaté Moravce zahynulo 17 žriebät.

- Kardináli z celého sveta sa v stredu dopoludnia zišli v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne na poslednej omši pred konkláve, ktoré sa začne popoludní a zvolí nástupcu po zosnulom pápežovi Františkovi.