Tvorí ho sedem obojstranných informačných tabúľ a symbolická brána do národného parku Nízke Tatry.
Autor TASR
Liptovský Ján 25. apríla (TASR) - Návštevníkov turisticky vyhľadávanej Jánskej doliny neďaleko Liptovského Mikuláša oboznámi s údajmi o výnimočnosti tejto lokality nový náučný chodník. Tvorí ho sedem obojstranných informačných tabúľ a symbolická brána do národného parku Nízke Tatry.
Poklady Jánskej doliny oslovujú nielen návštevníkov, ale aj odbornú verejnosť. Turisti sa odteraz vďaka náučnému chodníku zoznámia napríklad s jej históriou, faunou, flórou aj geológiou. "Brána vovedie návštevníkov do národného parku a mala by ich upozorniť, ako sa v ňom treba správať, aby príroda zostala zachovaná a neporušená," doplnil riaditeľ správy Národného parku Nízke Tatry Ľuboš Čillag.
Autorom projektu je podnikateľ Milan Straka, ktorý na Liptove pôsobí už viac ako desať rokov. Tvrdí, že Jánska dolina je pre jeho kolektív inšpiráciou, útočiskom, miestom aktívneho oddychu aj miestom, kde sa snažia zákazníkom vytvoriť pocit domova. "Je pre nás skutočne výnimočná. Chceli sme jej takýmto spôsobom aspoň niečo vrátiť," ozrejmil.
Obsah tabúľ vytvorili v liptovskomikulášskom Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ). "Svätojánska dolina sa stala prírodnou rezerváciou ako prvá na Liptove už v roku 1928. Toto, ale aj množstvo iných informácií o histórii aj prírode v tejto doline odhalia informačné tabule. Určite zaujmú návštevníkov doliny, ale môžu pritiahnuť aj nových," povedal Ján Lakota zo SMOPaJ.
Jánsky infopark by sa mal časom rozrásť aj o ďalšie interaktívne prvky, ktoré zaujmú najmä deti a turistov priviesť až do Stanišovskej jaskyne. Pôjde napríklad o rozmanité stopy zvierat či drevo z rôznych druhov stromov. "Takéto projekty majú veľký význam z pohľadu cestovného ruchu. Učia našich návštevníkov a motivujú spoznávať krásy prírody,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Darina Bartková.