Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Regióny

V marci by sa mala začať výstavba nového objektu žilinskej väznice

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Palkovič

Zmluva medzi ZVJS a akciovou spoločnosťou Adifex počíta s maximálnou cenou 6.839.957,20 eura vrátane rozpočtovej rezervy a DPH.

Bratislava 28. januára (TASR) - V marci by sa mala začať výstavba nového objektu žilinskej väznice a rekonštrukcia existujúcich priestorov. Kapacita ústavu sa má rozšíriť o 55 miest. Výsledkom majú byť lepšie podmienky pre väznené osoby a personál. TASR to uviedla Anna Ragasová z úseku koordinácie a styku s verejnosťou Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

"Každá rekonštrukcia a výstavba väčšieho rozsahu spôsobí určité obmedzenia chodu ústavu vo forme diskomfortu vyplývajúceho zo stavebných prác, ako hluk a prašnosť," priblížila Ragasová. V žilinskom ústave bude z väčšej časti zabratá plocha nádvoria pre potreby výstavby a zariadenia staveniska.

"Počas stavebných prác bude musieť ústav aj naďalej plniť povinnosti vyplývajúce zo zákona o výkone väzby a zákona o výkone trestu odňatia slobody, čo prinesie zvýšený nárok na prevádzku a personál ústavu," podotkla.

Zmluva medzi ZVJS a akciovou spoločnosťou Adifex počíta s maximálnou cenou 6.839.957,20 eura vrátane rozpočtovej rezervy a DPH. Zmluva sa týka výstavby nového objektu Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Žilina, ale aj zateplenia existujúcich budov a ďalších prác.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať

Slovenská diplomacia v tomto kontexte privítala ohlásené ukrajinsko-ruské rokovania v tureckom Istanbule.

- Prezident SR Peter Pellegrini odcestuje v nedeľu (18. 5.) do Ríma. Zúčastní sa na inauguračnej svätej omši pápeža Leva XIV. na Námestí svätého Petra vo Vatikáne.

- Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).

- Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie. Vo štvrtok to uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.