Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 5. január 2025Meniny má Andrea
< sekcia Regióny

V múzeu v Krupine sprístupnili výstavu Krása krekáčskej výšivky

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Krekáčska výšivka je charakteristická najmä náročným spracovaním, osobitnou farebnosťou, ale aj preberaním vplyvov z horniackeho prostredia.

Krupina 14. septembra (TASR) - V krupinskom Múzeu Andreja Sládkoviča môžu v týchto dňoch milovníci folklóru obdivovať Krásu krekáčskej výšivky. Pod týmto názvom tam totiž sprístupnili výstavu realizovanú zo zbierok výšiviek a krojov Anny Čepákovej zo Bzovíka, ktorá sa na krekáčsky región zameriava.

Historik múzea Miroslav Lukáč pre TASR priblížil, že ide o špecifický región v okrese Krupina, zvyčajne vymedzený obcami bývalého bzovíckeho panstva a blízkymi lokalitami, ktorých bolo asi 15.

Výstava je podľa jeho slov zároveň venovaná 80. výročiu úmrtia Drahotíny Križko-Kardossovej, ktorá spolupracovala s richtárom z Dolného Badína, kňazom pôsobiacim v blízkych obciach Andrejom Kmeťom a miestnymi ženami na príprave a predaji výšiviek, najmä po veľkej Národopisnej výstave československej v Prahe v roku 1895.

"Z mestského prostredia v Čechách nebol veľký záujem o vyšívané čepce a oplecká, ale o náprsné výšivky na mužské košele. Preto Drahotína vytvorila vzorovník, ktorý nechala na vlastné náklady vytlačiť, a podľa toho vybavovala objednávky u miestnych šičiek," uviedol Lukáč.

Krekáčska výšivka je charakteristická najmä náročným spracovaním, osobitnou farebnosťou, ale aj preberaním vplyvov z horniackeho prostredia - zo Sásy, Pliešoviec a Dobrej Nivy, pretože sa sem sťahovali obyvatelia zo Zvolenskej stolice a tiež z Podpoľania. Krekáčky používali krížikové vyšívanie, hladkovanie či výšivku krivou ihlou.

Výstavu Krása krekáčskej výšivky otvorili v spolupráci s Podpolianskym osvetovým strediskom Zvolen, odkiaľ je aj kurátorka výstavy Viktória Grešková. Výstava potrvá do 30. novembra.