Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Regióny

V Prešovskom kraji zrealizujú malé projekty za 250.000 eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

V Spišskej Belej dobudujú ďalšiu cyklistickú infraštruktúru, ktorá prepojí mesto na sieť chodníkov v rámci Cesty okolo Tatier.

Prešov 7. augusta (TASR) - V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) zrealizujú vďaka cezhraničnej spolupráci ďalšie tzv. malé projekty zamerané na kreatívne a turisticky atraktívne pohraničie. Hovorkyňa PSK Daša Jeleňová informovala, že v rámci ôsmich schválených projektov z programu Interreg Poľsko - Slovensko 2021 - 2027 prefinancujú v kraji viac ako 250.000 eur.

"Eurofondy prispejú k vybudovaniu nového cyklochodníka, novej muzeálnej expozície a realizácii viacerých podujatí," uviedla Jeleňová s tým, že partnersky sa budú na projektoch podieľať obce Lesnica a Spišská Teplica, Rímskokatolícka cirkev - Biskupstvo Spišské Podhradie, Oblastná organizácia cestovného ruchu Severný Spiš - Pieniny, mestá Kežmarok i Spišská Belá a tiež Ľubovnianske múzeum.

V Spišskej Belej dobudujú ďalšiu cyklistickú infraštruktúru, ktorá prepojí mesto na sieť chodníkov v rámci Cesty okolo Tatier. Diecézne múzeum v Spišskej Kapitule sa má vďaka projektu Biskupstva v Spišskom Podhradí a poľského partnera Cisterciánskeho opátstva v Szczyrzyci rozšíriť o novú expozíciu. "Vznikne rekonštrukciou jeho suterénu, ktorá bude zahŕňať obnovu omietok, kamenných častí a hlinených podláh. Nová interaktívna poľsko-slovenská expozícia bude obsahovať holografickú projekciu v životnej veľkosti i holografickú vitrínu," priblížila hovorkyňa. Cieľom projektu je zvýšiť návštevnosť "slovenského Vatikánu" i opátstva.

Najstaršia obec Pienin Lesnica uspela s projektom "Po hraničnom kultúrnom chodníku". V rámci neho vzniknú nové propagačné a informačné materiály a kultúrne podujatie zamerané na šírenie umeleckej tvorby a trendov miestnej i regionálnej hudby prihraničného územia. Jeleňová doplnila, že prezentovať čaro hradov v poľsko-slovenskom pohraničí budú vďaka spoločnému projektu Ľubovnianske múzeum - hrad v Starej Ľubovni a poľské kúpeľné mesto Muszyna v Malopoľskom vojvodstve. OOCR Severný Spiš - Pieniny zrealizuje projekt "Načerpaj silu z prírody", mesto Kežmarok spropaguje vďaka dotácii cezhraničné územie a Spišská Teplica sa zameria na prezentáciu cisterciánov pod Tatrami a rozvíjanie efektov cezhraničnej spolupráce.