Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 28. december 2024
< sekcia Regióny

V Prievidzi sa začalo súdne pojednávanie s manažérmi VOP Nováky

Čítaním obžaloby sa začalo v stredu 28. marca 2012 na okresnom súde v Prievidzi pojednávanie s piatimi bývalými manažérmi Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky, obvinenými z prečinu všeobecného ohrozenia. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Podľa výpovedí svedkov v troch miestnostiach delaboračnej haly sa napríklad nachádzalo vyše 18 tisíc kusov rôznych typov výbušiek.

Prievidza 28. marca (TASR) – Čítaním obžaloby začalo sa dnes na Okresnom súde v Prievidzi pojednávanie s piatimi bývalými manažérmi Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky, obvinenými z prečinu všeobecného ohrozenia.

Skutku sa mali dopustiť v súvislosti s tragickým výbuchom munície 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia. Výbuch spôsobil škody v objeme viac než 4,5 milióna eur.


Zanedbanie bezpečnosti pracovníkov

Súdne pojednávanie vedie sudkyňa Noema Turanovičová.

Podľa znenia obžaloby sú bývalý generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), bývalý ekonomicko-obchodný riaditeľ VOP Eduard B. (1942), bývalý technický riaditeľ VOP Ján L. (1957), bývalý výrobný riaditeľ VOP Ján L. (1963) a bývalý bezpečnostný technik Jozef O. (1975) zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii rôznej munície.

Foto: TASR/Pavol Remiaš
Pripustili značnú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín mnohonásobne prekračovalo predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platnému predpisu o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaného bývalým Ministerstvom národnej obrany v roku 1963.

Traja z obžalovaných Jozef. B, Eduard B. a Jozef O. sa pred súdom vyjadrili, že sa necítia vinní. Bývalý technický riaditeľ Ján. L. a vtedajší výrobný riaditeľ Ján L. prehlásili, že trvajú na svojich predchádzajúcich výpovediach, kde takisto popierajú svoju vinu. Bývalý bezpečnostný technik Jozef O. tvrdí, že vedenie podniku niekoľkokrát upozorňoval na nebezpečenstvo z nahromadenej munície a výbušných látok, ale sám nemohol zmeniť predchádzajúce rozhodnutia svojich nadriadených. Všetko však povie pred súdom.

Tu bude player


Galéria: Výbuch vo VOP v roku 2007





Pozostalí boli na pojednávaní

Na pojednávaní sa zúčastnilo aj niekoľko pozostalých. Jozef Kováč, ktorý stratil pri výbuchu svoju manželku Máriu, po vypočutí obžaloby pre novinárov povedal, že "konečne po piatich rokoch sa začalo súdne pojednávanie". Na takmer rok a pol ho však zabrzdila zmätočná legislatíva. Mohlo pokračovať až keď kolégium Najvyššieho súdu SR rozhodlo, že pojednávať tento prípad bude samosudca a nie senát. Kováč vyjadril sklamanie nad tým, že vedúci pracovníci sa necítia byť vinní za smrť ich príbuzných. "Ako keby vo VOP nikdy neboli a nepracovali tam," konštatoval. Verí, že súd rozhodne o ich vine a budú zaslúžene potrestaní.


Na snímke obhajcovia obvinených Ľubomír Hrežďovič (vľavo) a Peter Vačok (vpravo) 28. marca 2012.
Foto: TASR/Pavol Remiaš


Podľa výpovedí svedkov v troch miestnostiach delaboračnej haly sa napríklad nachádzalo vyše 18 tisíc kusov rôznych typov výbušiek, v ďalších priestoroch a na nádvorí bolo uskladnených približne 40 ton trinitrotoluénu, ale aj míny, stovky kusov delostreleckej munície kalibru 82 mm a 152 mm, rakety a letecké bomby, určené na likvidáciu delaborovaním.

Z obžalovacieho spisu vyplýva, že výbuchov bolo viac. Prvotná explózia nastala pri rozoberaní výbušky V5-b-čršD. Príčinou bola pravdepodobne neprávna konštrukcia lisu na vysekávanie a rezanie uvedených výbušiek a zanedbanie jeho údržby. Následne v miestnosti nastal požiar, ktorý sa rozšíril do vedľajšej miestnosti, kde sa nachádzali výbušky pripravené na delaboráciu.

Tam došlo k druhému mohutnejšiemu výbuchu, ktorý spôsobil deštrukciu časti budovy. Nasledoval tretí výbuch niekoľko sto kilogramov bezdymového prachu. Vysoká teplota potom iniciovala uskladnených asi 300.000 kusov rozbušiek a asi 50 tisíc kusov počinových náloží. Ich detonácia sa následne preniesla na miesta, kde bolo uskladnené uvedené veľké množstvo trinitrotoluénu. To bol zároveň najväčší výbuch, ktorý spôsobil úplnú deštrukciu výrobnej budovy. Tlaková vlna napáchala škody nielen v areáli VOP a tamojšej vojenskej posádky, ale aj v širokom okolí, meste Nováky, aj v Bojniciach a Prievidzi.

Pojednávanie má pokračovať ešte aj vo štvrtok a piatok, keď budú vypovedať svedkovia a experti.

Tu bude player


Chronologický prehľad



2. marca 2007 - V priestoroch Vojenského opravárenského podniku (VOP) Nováky vybuchol krátko po 13.30 hod. muničný sklad. Podľa prvých informácií explodovala delaboračná miestnosť muničného skladu, kde sa munícia likviduje. Predbežná informácia bola dve obete na životoch, päť ťažko zranených a 40 ľahko, v popoludňajšej zmene pracovalo 25 ľudí.

3. marca 2007 – Miesto výbuchu vo VOP Nováky, kde vznikol približne 20-metrový kráter, začali prehľadávať aj pomocou psov, pretože nezvestných bolo stále šesť pracovníkov postihnutej delaboračnej dielne.

- Ťažko zraneného 24-ročného pacienta previezli po explózii v muničnom sklade vo VOP vrtuľníkom do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta. Pacient mal ťažko zranenú hlavu - otvorené poranenie lebečnej časti hlavy s poranením mozgu a otvorené poranenie tvárovej časti, ďalej mal poranené pľúca a tkanivo na ľavej nohe, do ktorej sa mu zapichla doska.

4. marca 2007 - Minister obrany SR František Kašický ponúkol svoju demisiu predsedovi vlády SR a prezidentovi SR v súvislosti s výbuchom vo VOP. Premiér SR Robert Fico s demisiou ministra nesúhlasil.

7. marca 2007 - Premiér Robert Fico oznámil, že vláda SR uvoľnila zo svojej rezervy po jednom milióne korún pre pozostalú manželku, resp. manžela a každé nezaopatrené dieťa po obetiach výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch.

- Na cintoríne v Zemianskych Kostoľanoch pochovali prvú z obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, 50-ročnú Máriu Kováčovú.

15. marca 2007 - Minister obrany SR František Kašický odvolal predsedu predstavenstva VOP a jeho riaditeľa Jozefa Beráka. Za nového riaditeľa a predsedu jednočlenného predstavenstva minister vymenoval dovtedajšieho technického námestníka VOP Jána Lasaba.

7. mája 2007 - Sedem z ôsmich obetí výbuchu vo VOP bolo oficiálne vyhlásených za mŕtvych. Identifikovali ich na základe analýz DNA.

23. mája 2007 – Príslušné policajné miesta potvrdili, že pozostalí po obetiach výbuchu vo VOP Nováky podali v minulých dňoch trestné oznámenie na členov bývalého vedenia spoločnosti, ktorí podľa nich by mali byť zodpovední za smrť ich príbuzných.

24. mája 2007 – Pozostalí obetí výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku a.s., Nováky vyzvali predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Jána Lasaba, aby k 1. júnu toho roku dobrovoľne odstúpil zo svojej funkcie a odišiel z VOP. Zdôvodnili to jeho zodpovednosťou člena minulého manažmentu na poste technického riaditeľa a predsedu Výbušninárskej komisie Ministerstva obrany SR.

15. júna 2007 - Marek Prostiňák, ktorý utrpel ťažké zranenia pri tragédii vo VOP Nováky, postupne začal komunikovať s okolím. Pohyboval sa síce na vozíku a potreboval stály sprievod, robil však pokroky. Potvrdil to M. Malý, riaditeľ Národného rehabilitačného centra (NRC) v Kováčovej.

4. júla 2007 - Polícia začala stíhať za prečin všeobecného ohrozenia všetkých štyroch členov bývalého vedenia Vojenského opravárenského podniku Nováky (VOP) a.s., na ktorých podali trestné oznámenie pozostalí ôsmich obetí. Obvineniu čelia bývalý predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Jozef B., bývalý obchodno-technický riaditeľ Eduard B., bývalý technický riaditeľ spoločnosti Ján L. a bývalý výrobný riaditeľ Ján. L. Polícia popri nich z rovnakého prečinu obvinila aj bezpečnostného technika Jozefa O.

6. júla 2007 – Krajská prokuratúra (KP) v Trenčíne obvinila piatich ľudí v súvislosti s výbuchom munície v delaboračnej hale VOP Nováky. Podľa vyjadrenia pozostalých všetci títo členovia vtedajšieho vrcholového manažmentu vedeli o hrubom porušovaní zákonov a predpisov pri skladovaní a delaborovaní munície.

11. júla 2007 - Minister obrany SR František Kašický využil právo jediného akcionára a odvolal generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti VOP Nováky Jána Lasaba. Súčasne do tejto funkcie vymenoval Petra Trgiňu.

27. februára 2008 – Ani takmer po roku od tragického výbuchu munície vo VOP Nováky polícia ešte neukončila vyšetrovanie príčin a zodpovednosti zaň. Dôvodom bola rozsiahlosť a mimoriadna náročnosť dokazovania.

2. marca 2008 – Presne rok po výbuchu munície v delaboračnej hale VOP Nováky odhalili v centre mesta pamätník obetiam tejto tragédie. Sú na ňom mená všetkých ôsmich obetí - Eleny Bitarovej, Petra Kalača, Márie Kováčovej, Jany Krajčovičovej, Jána Rybára, Emílie Stručkovej, Noriky Vačekovej a Jozefa Vidu.

16. júla 2008 - VOP Nováky dostal od Obvodného banského úradu v Prievidzi povolenia na odber výbušnín a na užívanie skladov výbušnín. Celkovo išlo o päť skladov. VOP Nováky sa ocitli v krízovom režime po tragickom výbuchu.

24. marca 2009 - Vyšetrovatelia začali s výsluchmi štvorice bývalých vysokopostavených manažérov a bezpečnostného technika vo VOP.

24. septembra 2009 - Krajská prokuratúra v Trenčíne potvrdila, že polícia ukončila vyšetrovanie výbuchu.

25. januára 2010 - Hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková potvrdila, že Krajská prokuratúra v Trenčíne podala na Okresný súd v Prievidzi obžalobu na Ing. Jozefa B., Ing. Eduarda B., Ing. Jána L., Ing. Jána L. a Ing. Jozefa O. pre prečin všeobecného ohrozenia. Obvinení sa skutku dopustili v súvislosti v tromi výbuchmi v delaboračnej hale Vojenského opravárenského podniku.

1. apríla 2010 - Vojenský opravárenský podnik, a.s. Nováky dostal nového riaditeľa. Petra Trgiňu vystriedal na riaditeľskom poste Milan Krištof. O Trgiňovom odvolaní rozhodol minister obrany SR Jaroslav Baška. Dôvodom nebolo profesionálne zlyhanie.

26. novembra 2010 – Senát Okresného súdu v Prievidzi odročil predbežné prerokovanie obžaloby o veci obvinených piatich vedúcich pracovníkov VOP Nováky. Dôvodom bolo, že prokurátor Krajskej prokuratúry Viliam Gajdoš vzniesol v úvode zasadnutia námietku a zároveň návrh, aby senát požiadal Kolégium Najvyššieho súdu (NS) SR zaujať zjednocovacie stanovisko k podstatnej procesnej otázke, či je na konanie v tomto prípade príslušný senát alebo samosudca. Zdôvodnil to skutočnosťou, že členovia manažmentu sú obvinení z prečinu všeobecného ohrozenia. Prečiny zvyčajne pojednáva samosudca. Prax slovenských súdov je však v tomto ohľade nejednotná.

1. marca 2011 - I keď od tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) v Novákoch uplynuli už štyri roky, dodnes nevieme, kto to zavinil a dodnes nebol nikto potrestaný. V predvečer 4. výročia tragickej udalosti na hornej Nitre to počas pietneho aktu pri pamätníku obetí výbuchu povedal minister obrany SR Ľubomír Galko.