Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

V Smolníckej osade odhalili pamätník lesníkovi Ladislavovi Alcnauerovi

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Za svoju cieľavedomú a zanietenú prácu pri propagácii prírode blízkeho obhospodarovania lesa sa Ladislav Alcnauer stal v roku 2008 prvým laureátom Ceny J. D. Matejovie.

Gelnica 12. septembra (TASR) - V rámci Lesníckeho dňa zameraného na prírode blízke obhospodarovanie lesa odhalili dnes na Lesníckom náučnom chodníku v Smolníckej osade medzi obcami Smolník a Mníšok nad Hnilcom pamätník priekopníkovi výberkového hospodárenia na Slovensku Ladislavovi Alcnauerovi.

Podľa hovorcu Lesov SR Radka Srnku lesy obhospodarované prírode blízkym spôsobom sú odolnejšie voči extrémnym výkyvom počasia, prirodzeným škodcom a navyše neustále plnia aj estetickú funkciu.

Ako povedal, Lesy SR plánujú postupne zvýšiť výmeru lesov obhospodarovaných týmto spôsobom takmer trojnásobne na približne 150.000 hektárov.

"Práve lesy v okolí Smolníckej osady, kde Ladislav Alcnauer dlhé roky pôsobil, sú s výmerou 2130 hektárov najväčším a najstarším objektom lesníckej organizácie Pro Silva na Slovensku. Cieľom prírode blízkeho obhospodarovania lesa je vypestovať rôznoveký, viacvrstvový, zmiešaný lesný porast, ktorý je odolnejší voči prírodným kalamitám a škodcom. Vedľajším efektom je obmedzenie výmery holín po dorube pri podrastovom spôsobe hospodárstva, ktorý si laici často mýlia s holorubom. Pri prírode blízkom hospodárení nikdy nevzniknú prázdne plochy s malými stromčekmi, naopak, aj po ťažbe vždy na plochách zostáva odrastený zabezpečený les v rôznych štádiách rastu a veku. Vhodnými plochami na takéto obhospodarovanie sú lesné porasty s menšou svahovitosťou, hustou sieťou lesných ciest a pôvodnými druhmi drevín," vysvetlil Srnka.

Jednou z možností uplatňovania takéhoto obhospodarovania lesov je výberkový spôsob hospodárenia, ktorý počas svojho života presadzoval Ladislav Alcnauer.

"Príroda odhaľuje svoje tajomstvá len tomu, kto sa pozerá, počúva, pozoruje, premýšľa a hľadá súvislosti," citoval často Alcnauer nestora slovenského lesníctva Jozefa Dekreta Matejovie. Celý jeho profesijný život bol podľa Srnku poznačený touto myšlienkou.

Ladislav Alcnauer vyštudoval Strednú lesnícku technickú školu Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku. Po maturite v roku 1966 nastúpil do štátnych lesov, kde vo funkcii lesníka/vedúceho lesného obvodu pracoval na lesných správach v Gelnici, Mníšku nad Hnilcom a Smolníckej osade. Za svoju cieľavedomú a zanietenú prácu pri propagácii prírode blízkeho obhospodarovania lesa sa stal v roku 2008 prvým laureátom Ceny J. D. Matejovie.