Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Regióny

Malokarpatskí vinári dnes otvárajú od Devína po Trnavu pivnice

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Jarné Dni otvorených pivníc k sviatku sv. Urbana, patróna všetkých vinohradníkov, sa uskutočnia dnes a v sobotu.

Bratislava 24. mája (TASR) – Malokarpatskí vinári dnes popoludní opäť otvárajú svoje pivnice pre verejnosť. Býva tomu tak len dvakrát v roku, na jar a na jeseň.

Jarné Dni otvorených pivníc k sviatku sv. Urbana, patróna všetkých vinohradníkov, sa uskutočnia dnes a v sobotu (25. 5.). Milovníci vínnej turistiky môžu počas 7. ročníka podujatia zavítať do 142 pivníc od Devína až po Trnavu, v 30 obciach a mestách Bratislavského a Trnavského kraja. Ide o putovanie za dobrým vínom v atraktívnom prostredí pôvodných i nových pivníc, neodmysliteľne spojené aj s ochutnávkou regionálnych malokarpatských kulinárskych špecialít.

Tradičné podujatie pre milovníkov vínnej turistiky pripravilo Združenie Malokarpatská vínna cesta, koná sa pod záštitou predsedov Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja. Najmä pre Bratislavský kraj sa stala téma ochrany vinohradníctva a vinárov jednou z priorít, preto nie je žiadnym prekvapením, že Deň otvorených pivníc je podujatím, počas ktorého je potrebné poukazovať aj na ochranu vinohradov.

„Ľudia si práve počas týchto akcií naplno uvedomujú význam a nenahraditeľnosť vinohradníctva. Pre mňa ako župana je dôležité snažiť sa o to, aby tomu tak nebolo iba počas týchto dvoch dní, ale aby sa ľudia zaoberali ochranou vinohradov stále častejšie,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

„Téma ochrany vinohradov je čoraz silnejšia a my sa na cestách po regióne stretávame s čoraz väčším počtom ľudí, ktorí žiadajú, aby vinohrady ostali zachované. Aj preto sme pripravili vyhlásenie na záchranu slovenských vinohradov, ktoré podpísali aj významné osobnosti slovenského politického života, a pripravujeme novelu vinohradníckeho zákona, ktorého cieľom bude obnoviť ochranu vinohradov tak, aby zostali zachované pre budúce generácie. Je to nielen naša kultúrna a historická identita, ale je to aj významný zdroj pracovných miest a nástroj rozvoja regiónu nielen v oblasti cestovného ruchu, ale aj v riešení sociálnej otázky,“ doplnil podpredseda BSK Ivo Nesrovnal.

Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavuje myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov. Najďalej v tom pokročila Malokarpatská vínna cesta, ktorá sa z myšlienky už zmenila na ponuku celoročného programu podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení typických pre tento vinohradnícky región.