Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Regióny

Výpovedí sestier v štátnych nemocniciach naďalej ubúda, aj v Prešove

Zdravotné sestry s transparentom počas tlačovej konferencie na tému Mimoriadna situácia vo Fakultnej nemocnici v Trnave ohľadom poskytovania zdravotnej starostlivosti v súvislosti s výpoveďami sestier, v Trnave vo štvrtok 14. januára 2016. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Na výpovedi naďalej trvá 695 sestier v šiestich z pôvodných siedmich štátnych nemocníc, 566 sestier ich stiahlo.

Bratislava 18. januára (TASR) - Sestry pokračujú v sťahovaní hromadných výpovedí. Podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ubúdajú najmä v prešovskej fakultnej nemocnici. Z nej a zo žilinskej chce odísť najviac sestier. Na výpovedi naďalej trvá 695 sestier v šiestich z pôvodných siedmich štátnych nemocníc, 566 sestier ich stiahlo. Ministerstvo informuje, že ide o 2,3 percenta zo všetkých sestier.

MZ naďalej odmieta, že by hromadné výpovede ohrozovali poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Opätovne vyzvalo funkcionárky sestier, aby "neklamali a nestrašili verejnosť prípadmi kolapsu v rezorte zdravotníctva". Naposledy tak podľa ministerstva spravila šéfka sesterských odborov Monika Kavecká informáciami o údajne nezvládnutom prípade prevozu pacienta. Pochybenie ministerstvo odmietlo.

„Ak pani Kavecká bude každého pacienta, ktorý je ošetrený v Prešove, zneužívať na lživú kampaň proti MZ SR a proti vláde, tak naozaj ide o nekalú politiku, ktorú si dovolí praktizovať iba málokto,“ uviedol šéf rezortu Viliam Čislák (Smer-SD).

Sestry v posledných dňoch viackrát upozornili, že minister nerobí nič pre riešenie situácie. Od februára tak podľa sesterskej komory aj odborov môže dôjsť k ohrozeniu zdravotnej starostlivosti. Problémy s výpoveďami majú najmä fakultné nemocnice v Žiline a Prešove, kde na výpovediach trvá 150 a 249 sestier. Sestry v utorok (19.1.) avizovali brífing pred Úradom vlády SR, kde chcú vyzvať premiéra Roberta Fica, aby konal.

Sestry pristúpili k hromadným výpovediam, pretože sú nespokojné so zákonom o platoch zdravotníkov. Ten od januára upravil ich mzdy, a to aj napriek tomu, že prezident SR Andrej Kiska ani po druhý raz nepodpísal novelu zákona o poskytovateľoch. Právna norma tak platí bez jeho podpisu. Zdravotníci tvrdia, že zákon nezohľadňuje ich požiadavky. Minister Čislák ho, naopak, považuje za korektný a solídny. Výpovede označil za protest proti zvyšovaniu platov.