Najviac postihnutý v tomto smere je ochranný obvod Tatranské Matliare.
Autor TASR
Vysoké Tatry 22. decembra (TASR) – Štátne lesy Tatranského národného parku (TANAP) spravujú lesné pozemky od najvyšších štítov až po lesy v ochrannom pásme národného parku. A práve tie sú často rozkrádané občanmi z okolitých rómskych osád. Lesné porasty sú postupne prerieďované až zmiznú úplne. TASR o tom informoval námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u Maroš Petrík.
"Najviac postihnutý v tomto smere je ochranný obvod Tatranské Matliare. S hospodárením v lese mu "pomáhajú" obyvatelia rómskych osád z Huncoviec, Strání pod Tatrami a Rakús," priblížil Petrík. Len v tomto roku v rámci pravidelného vyhodnocovania škôd na lesných porastoch spôsobených nelegálnym výrubom miestnymi obyvateľmi rómskych osád vyčíslili Štátne lesy TANAP-u odcudzený objem drevnej hmoty na 1895 kubických metrov (m3). Ide zhruba o 3000 stromov a plochu odlesnenia o výmere šesť futbalových ihrísk. Priama škoda na drevnej hmote je vyše 60.000 eur.
Drevná hmota je postupne rozkrádaná v priebehu celého roka. "Na danom území prebieha celoročná hliadkovacia činnosť zo strany pracovníkov ochranného obvodu za výdatnej pomoci Policajného zboru z Popradu a Kežmarku. Napriek tomu nie sme schopní zabrániť škodám na lesných porastoch," vysvetlil Petrík. Štátne lesy TANAP-u umožňujú chystanie palivového dreva formou samovýroby. V roku 2015 bolo touto formou v Tatranských Matliaroch nachystaných 783 m3 palivového dreva.
Podľa Petríka je potrebné plochy po nelegálnej ťažbe zalesniť a o stromy sa v priebehu nasledujúcich 100 rokov starať. "Hliadky lesnej stráže a polície zadržali pri nelegálnom výrube 62 osôb. Z toho boli štyri osoby odsúdené za trestný čin krádeže na nepodmienečný trest odňatia slobody, osem osôb na podmienečný trest odňatia slobody, no ani tieto prísne tresty neodrádzajú zlodejov od krádeže," uzavrel.