Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Výstavbu malej vodnej elektrárne na Hrone stopol aj Najvyšší súd SR

Ilustračné foto Foto: TASR

Spor o MVE Hronský Beňadik je jedným zo série sporov ohľadom kontroverznej výstavby MVE na Hrone.

Hronský Beňadik 11. júna (TASR) - Plánovaná malá vodná elektráreň (MVE) v Hronskom Beňadiku v okrese Žarnovica nebude. Najvyšší súd SR v týchto dňoch rozhodol, že elektráreň neprešla riadnym posúdením vplyvov na životné prostredie, pričom potvrdil rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici spred dvoch rokov, že pri jej povoľovaní neboli investorom posúdené vplyvy na chránené územie európskeho významu a na chránené druhy.

„Dlhé roky chránili rieku Hron najmä miestni ľudia a ekológovia, ktorí spolu s rybármi či vodákmi nezriedka ťahali za kratší koniec. Postupne sa pridali aj samosprávy a zdá sa, že nastal čas, kedy sa k ochrancom Hrona pridal aj štát. Verím, že ďalšie plné prehradenia Hrona kvôli výrobe elektriny nepribudnú, a že štátni úradníci sa budú všade na Slovensku poctivo zaoberať posúdením vplyvov podobných stavieb na životné prostredie a osobitne stav vodných útvarov," uviedla po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR Martina Paulíková zo Združenia Slatinka.

Spor o MVE Hronský Beňadik je jedným zo série sporov ohľadom kontroverznej výstavby MVE na Hrone. Žalobcami boli miestni obyvatelia, ktorí spolu s ochranárskymi organizáciami Rieka – združenie na ochranu vodných tokov a Združením Slatinka napadli proces posudzovania vplyvov na životné prostredie. Podporilo ich WWF Slovensko a právne zastúpenie zabezpečila organizácia Via Iuris.

V niekoľkých sporoch už padli rozsudky v prospech životného prostredia. Napríklad pri MVE Žiar nad Hronom Najvyšší súd SR uviedol, že ochrana životného prostredia je verejný záujem, ktorý má v tomto konkrétnom prípade prednosť pred súkromným záujmom. Tiež upozornil, že úrady nesmú dopady na životné prostredie skúmať len formálne.

Na Hrone štátni úradníci rozdali profily pre výstavbu MVE, pričom ich konečný počet mal presiahnuť 40. Niektoré z existujúcich 19 stavieb nie sú podľa ochranárov problematické, výrazné negatívne vplyvy sa objavili najmä po postavení ďalších prehradení na strednom a dolnom úseku Hrona. Úrady podľa ekológov neurobili dostatočné posúdenie vplyvov jednotlivých stavieb na životné prostredie ani nezohľadnili kumulatívny dopad toľkých stavieb na rieku a na migrujúce druhy rýb a ďalšie spoločenstvá v okolí rieky.

„V súvislosti s nedostatočným posúdením dopadov viacerých projektov malých vodných elektrárni na Hrone na životné prostredie beží aj infringement Európskej komisie. Veríme, že časom uvidíme aj na našich riekach projekty odstraňovania tých malých vodných elektrární, ktorých negatívne dopady na životné prostredie vysoko presahujú prínos z výroby energie,“ uviedla riaditeľka WWF Slovensko Miroslava Plassmann.