Prvá písomná zmienka o pavlínskom kláštore v Gombaseku pochádza z roku 1371.
OZ a maďarský národný park sa o financie uchádzali so spoločným projektom zameraným na zachovanie a prezentáciu architektonického a kultúrneho dedičstva pavlínov v oblasti Aggteleckého a Gemersko-turnianskeho krasu. Z celkovej podpory vo výške takmer 1,3 milióna eur bude môcť OZ na obnovu pavlínskeho kláštora v Gombaseku čerpať 348.000 eur.
Časť financií má byť počas nasledujúceho dva a pol roka použitých na pokračovanie v archeologických výskumoch. "Súčasný stav je taký, že slovenský pamiatkový úrad nepovoľuje ďalšie vykopávky, čo je škoda, pretože odborníci sa zhodujú, že pamiatková starostlivosť je podfinancovaným odvetvím. Teraz, keď sa podarilo získať financie, povolenie na vykopávky neudeľujú," skonštatoval Orosz. Ako dodal, verí však, že sa im s pamiatkarmi podarí dosiahnuť dohodu.
Druhý okruh úloh, ktoré majú byť z grantu financované, je zameraný na konzerváciu ruín samotného kláštora. Práce majú pozostávať napríklad z vybudovania odvodu dažďovej vody, opatrení chrániacich múry pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, ale aj z vyznačenia a vydláždenia chodníka pre návštevníkov.
Národný park Aggtelek financie z programu Interreg použije na záchranné práce v kláštore v obci Martonyi. Oba kláštory mali byť v minulosti prepojené a pod jednou správou. Kým kláštor v Gombaseku bol skôr ekonomickým centrom, kláštor v Martonyi bol vďaka svojej odľahlosti centrom duchovným.
Prvá písomná zmienka o pavlínskom kláštore v Gombaseku pochádza z roku 1371. Kláštor fungoval do roku 1566, keď z neho mníchov vyhnali Bebekovci a prestavali ho na renesančnú pevnosť. OZ Sine Metu, ktoré sa záchrane kláštora dlhodobo venuje, v uplynulých rokoch areál vyčistilo, odkrytá bola časť pôvodných stavieb, pribudla tu i zvonica s vyhliadkovou plošinou, nové chodníky či informačné tabule.