Základnému očkovaniu podliehalo vo Zvolenskom okrese spolu 660 detí, zaočkovaných je 609 z nich.
Základnému očkovaniu podľa nej podliehalo vo Zvolenskom okrese spolu 660 detí, zaočkovaných je 609 z nich.
Doplnila, že zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti MMR dosiahla v okrese Detva vyše 93 percent. Podliehalo mu 257 detí a zaočkovaných bolo 240 detí. "Dôvodmi, prečo nie sú všetci, boli trvalé a dočasné kontraindikácie u detí, ale aj odmietanie očkovania zo strany rodičov," spresnila.
Medzi ďalšie príčiny podľa jej slov patria aj nezodpovednosť a ľahostajnosť k očkovaniu svojich detí v sociálne neprispôsobených rodinách. "Nedostavia sa ani po písomnom predvolaní," objasnila. V súčasnosti sa tiež zvyšuje počet prípadov, keď sú rodičia pod vplyvom vedecky nepodložených informácií o vakcinácii na diskusných fórach sociálnych sietí. "Podpíšu tak u pediatra vyhlásenie o odmietnutí očkovania. Ako dôvod uvádzajú obavy z vedľajších účinkov," poznamenala s tým, že niektorí neprišli na očkovanie aj pre pandémiu nového koronavírusu. Uviedla, že to tiež bolo napríklad pre nedostupnosť vakcín.
Sitášová pripomenula, že v sídle RÚVZ funguje poradňa očkovania. V rámci nej robia individuálnu, osobnú konzultáciu s rodičmi maloletých detí. Týka sa významu očkovania a dôsledkov, ktoré neočkovanie dieťaťa môže spôsobiť. Zdôraznila, že rodičov, ktorí svoje dieťa nedajú zaočkovať, predvolajú na RÚVZ na priestupkové konanie.
Celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke klesla pod hranicu 95 percent. Hlavný hygienik SR Ján Mikas konštatoval, že tak nedosahuje úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni. Na úrovni krajov sa zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 proti MMR udržala nad 95 percent len v Nitrianskom a Trnavskom kraji.