Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Regióny

Nezaočkovaní Trenčania si môžu bezplatne otestovať hladinu protilátok

Na snímke ukážka postupu domáceho samoodberu vzorky krvi pre testovanie na protilátky proti ochoreniu COVID-19. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Test je veľmi jednoduchý, Trenčania si test vyzdvihnú, urobia si ho doma z kvapky krvi a odovzdajú. Je to anonymné, uviedol primátor Trenčína Richard Rybníček.

Trenčín 20. januára (TASR) – Nezaočkovaní Trenčania sa môžu dať bezplatne otestovať na úroveň protilátok proti ochoreniu COVID-19. Dobrovoľné testovanie pre svojich obyvateľov pripravila trenčianska radnica v spolupráci s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied (SAV).

Ako informoval primátor Trenčína Richard Rybníček, testovanie je určené pre neočkovaných obyvateľov mesta, ktorí neochoreli na COVID-19, a pre neočkovaných a infikovaných Trenčanov, ktorým od pozitívneho PCR testu uplynulo viac ako 60 dní. Na základe výsledku testu získajú informáciu o hladine protilátok, vďaka čomu sa môžu rozhodnúť, aké kroky urobia pre ochranu svojho zdravia.

"Test je veľmi jednoduchý, Trenčania si test vyzdvihnú, urobia si ho doma z kvapky krvi a odovzdajú. Je to anonymné. Po obdržaní výsledku testu si ho budú môcť odkonzultovať s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Trenčíne,"
priblížil primátor.



Ako dodal, mesto kúpilo za 70.000 eur 3300 špičkových testov, otestovať sa môžu dať Trenčania nad 18 rokov. Záujemcovia o test sa môžu registrovať už od štvrtka na webovej stránke mesta, registráciu radnica uzatvorí 27. januára.

Ako informoval vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biochemického centra SAV Juraj Kopáček, primárnym cieľom testovania je spoznanie stavu imúnnosti voči ochoreniu COVID-19 u obyvateľov mesta Trenčín.

"Sekundárnym cieľom je identifikovať podiel obyvateľov mesta Trenčín, ktorí sú alebo nie sú imúnni voči ochoreniu a do istej miery ich aj motivovať, aby urobili niečo pre svoje zdravie. Môže to tiež poskytnúť príklad iným mestám, ako takéto štúdie realizovať na úrovni miest a obcí," skonštatoval Kopáček.

Na snímke ukážka postupu domáceho samoodberu vzorky krvi pre testovanie na protilátky proti ochoreniu COVID-19.
Foto: TASR - Radovan Stoklasa


Podľa matematika z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave Richarda Kollára vo fáze pandémie pri variante omikron už štát nedokáže okrem základných vecí ako zdravotný systém a opatrenia, poskytnúť ľuďom pomoc.

"Práve preto má teraz význam čokoľvek iné, čo pomôže ľuďom zorientovať sa. Pre tých, ktorí váhajú, to môže byť možnosť získať viac informácií. Podobne, ako pri minuloročnom antigénovom testovaní, aj teraz ponúka mesto Trenčín svojim obyvateľom možnosť dozvedieť sa niečo viac, chrániť seba a svoje okolie," zdôraznil Kollár.