Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Regióny

Záujem turistov o bývalú banícku osadu Železník stúpa

Na archívnej snímke bývalé kino Stachanov v baníckej osade Železník, časti obce Sirk v okrese Revúca počas rekonštrukcie strechy. Foto: TASR - Branislav Caban

Medzi hlavné zaujímavosti Železníka patrí banská štôlňa Ladislav aj banícke kino Stachanov.

Železník 27. decembra (TASR) – Záujem turistov o bývalú banícku osadu Železník v Revúckom okrese sa postupne zvyšuje. TASR to potvrdil Ladislav Bene, predseda občianskeho združenia (OZ) Skryté poklady Slovenska, ktoré v spolupráci so samosprávou postupne revitalizuje a zveľaďuje miestne zaujímavosti a pamiatky.

Ja tu celý rok nebývam, ale od miestnych a kamarátov, ktorých tu mám, viem, že sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa tu zastavia. Smerujú napríklad k vysokej peci v Červeňanoch, či do nového múzea v Rákošskej Bani. Naším cieľom je, aby sa tu v budúcom roku otvorilo infocentrum, možno aj s občerstvením, aby si tu turisti mohli urobiť východiskový bod,“ načrtol Bene.

Spomínané infocentrum by malo vzniknúť v bývalom kine Stachanov, na ktorom sa tohto roku podarilo zrekonštruovať strechu. Podľa Beneho je jeho výhodou vhodné umiestnenie neďaleko hlavnej cesty, ako aj turistická trasa, ktorá popri ňom vedie na vrch Železník.

Ako pokračoval Norbert Mogyorósi z Baníckeho múzea v Rožňave, Železník je zaujímavý nielen z pohľadu Gemera, ale aj z celoslovenského hľadiska. „Málokde sa v takejto podobe zachovali pôvodné obydlia baníkov. Paradoxne, tu tomu pomohla aj skutočnosť, že ťažba bola ukončená pomerne skoro. Už v prvej polovici 60. rokov 20. storočia boli vyčerpané zásoby železnej rudy a budovy teda neboli prestavané,“ podotkol.

Na archívnej snímke vchod do štôlne Ladislav pri bývalom kine Stachanov v baníckej osade Železník, časti obce Sirk v okrese Revúca, nad ktorým miestna samospráva pred začiatkom turistickej sezóny vyklčovala náletovú zeleň. Železník, 5. júna 2020.
Foto: TASR - Branislav Caban


Dejiny osady a ťažby železnej rudy v oblasti zmapoval historik Gustáv Frák v knihe Baníctvo v Železníku, ale podľa Mogyorósiho by si zaslúžila ešte podrobnejší a novší výskum. „Možno doň zapojiť aj priamo ľudí, ktorí tu žijú, prípadne preskúmať miestne kroniky a staré fotoalbumy,“ konkretizoval Mogyorósi, podľa ktorého sa v súčasnosti celkovo zvyšuje záujem ľudí o technické pamiatky.

Dosť tomu napomohol aj projekt Čierne diery, ktorý ich dosť propaguje. Na Gemeri je veľa zabudnutých miest, ktoré nie sú turisticky známe, ale postupne sa dostávajú do povedomia,“ zakončil.

Medzi hlavné zaujímavosti Železníka patrí banská štôlňa Ladislav a spomínané banícke kino Stachanov. Ďalšou zaujímavosťou je časť Na kríži, kde sa nachádza pôvodná banícka drevená kolkáreň. Neďaleko je i banícka kaplnka, ktorú sa nedávno podarilo zrekonštruovať.

Zaujímavou je i časť Štokovce, kde sú dva pôvodné bytové domy určené pre baníkov, či banícke jazierko, ktoré OZ v tomto roku revitalizovalo.