Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 30. december 2024Meniny má Dávid
< sekcia Regióny

Žiaci na vybraných školách sa budú učiť emocionálnej inteligencii

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Do pilotnej fázy programu, ktorá sa začne v novom školskom roku, sa zatiaľ prihlásilo desať škôl z Bratislavy aj regiónov.

Bratislava 2. júla (TASR) - Žiaci na vybraných školách vo veku 12 až 16 rokov budú chodiť od septembra na hodiny emocionálnej inteligencie a duševného zdravia. Ich učitelia sa na jednodňovom školení v utorok v Bratislave učili, ako viesť vyučovacie hodiny, ktoré budú prebiehať počas celého školského roka jedenkrát týždenne. Školenie aj celý vyučovací program s názvom Emogym zastrešuje Slovenská katolícka charita (SKCH).

Školenie viedla psychologička Martina Bobulová a autor programu Emogym - psychológ Stevan Radoja z Veľkej Británie. "Emogym je preventívny program na zlepšenie duševnej odolnosti, emocionálnej inteligencie a celkovo duševného zdravia a sociálnych zručností. Cieľom je, aby deti lepšie rozumeli sebe, druhým a aby sa naučili lepšie spolu vychádzať. Keď sa im bude diať niečo náročné v živote, budú lepšie vedieť, čo sa s nimi deje a čo s tým robiť," uviedla pre TASR Bobulová.

Do pilotnej fázy programu, ktorá sa začne v novom školskom roku, sa zatiaľ prihlásilo desať škôl z Bratislavy aj regiónov. Jedna hodina Emogymu týždenne bude prebiehať v rámci triednických hodín, etickej či náboženskej výchovy podľa vlastných možností jednotlivých škôl a učiteľov. Pracovné zošity k výuke, hradené z grantu SKCH, dostanú žiaci zadarmo.

Radoja vytvoril program pôvodne pre deti v Ugande a Keni, ktoré zažili traumu z vojny a nemali prístup k psychologickej pomoci. So SKCH začal spolupracovať od vypuknutia vojny na Ukrajine v krízových centrách pre utečencov. "Autor programu nám prišiel pomôcť s prácou s deťmi odídencov a zanechal nám tu celý svoj vyučovací program, ktorý sa nám zdal relevantný nielen pre ukrajinské deti, ale aj pre školy na Slovensku," povedala pre TASR projektová manažérka SKCH Miroslava Bajaníková.

Podobnú verziu programu začali pred dvoma rokmi používať aj na škole v Užhorode a záujem prejavili viacerí ukrajinskí školskí psychológovia. "Program sme prepracovali a prispôsobili slovenským deťom. Odstránili sme odkazy na vojnu a venujeme sa skôr základným prvkom psychológie, ktoré podporujú duševné zdravie a emocionálnu inteligenciu detí bez ohľadu na ich situáciu," uviedol pre TASR Radoja.