Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia Regióny

Zmeny vo verejnej doprave sa týkajú košického aj prešovského kraja

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

V rámci Zemplína prinášajú zmeny cestovných poriadkov najmä zlepšenie dopravy žiakov a študentov do škôl. V Trebišove sa zas menia názvy autobusových zastávok.

Košice/Prešov 15. decembra (TASR) - Zmeny cestovných poriadkov v železničnej a autobusovej doprave sa od nedele týkajú aj východného Slovenska. V Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) bude najvýraznejšou zmenou kompletizácia celodenného 60-minútového intervalu na linkách Stropkov - Giraltovce - Prešov a Svidník - Giraltovce - Prešov. V Košickom samosprávnom kraji (KSK) majú zlepšenia pocítiť najmä obyvatelia Gemera. TASR o tom informovali oba kraje a Integrovaný dopravný systém (IDS) Východ.

V rámci železničnej dopravy dochádza k skvalitneniu najmä na linkách Poprad - Spišská Nová Ves - Košice a Lipany - Sabinov - Prešov - Košice, na ktorých po novom premávajú vlaky v celodenných 60-minútových intervaloch počas celého týždňa.

"Napriek náročnej situácii s verejnými financiami sme sa rozhodli výrazne zafinancovať rozvoj taktovej dopravy na linkách Prešov - Svidník a Prešov - Stropkov, kde sa cestujúci budú môcť spoľahnúť na odchody spojov každú hodinu v oboch smeroch po celý deň," uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Dodal, že cestujúci môžu očakávať aj ďalšie skvalitnenie prepravnej ponuky medzi Prešovom a Košicami s dopravným spojením vlakmi a autobusmi každých 15 minút v rannej špičke a každých 30 minút po zvyšok dňa.

K zvýšeniu početnosti a pravidelnosti spojov dôjde aj na linkách Stropkov - Medzilaborce, Poprad - Levoča - Spišské Podhradie - Prešov, Rožňava - Dobšiná - Poprad, Kežmarok - Levoča, Stará Ľubovňa - Lipany, Bardejov - Stará Ľubovňa a ďalších.

V KSK zavádzajú napríklad na trase medzi Rožňavou a Štítnikom taktovú dopravu s pravidelnými odchodmi a vyšším počtom spojov, zároveň so zlepšením koordinácie na nadväzné autobusové spoje v smere Čierna Lehota, Brdárka a Plešivec.

Podľa predsedu KSK Rastislava Trnku dochádza aj ku koordinácii s dopravnými službami Banskobystrického samosprávneho kraja medzi Rožňavou, Štítnikom a Jelšavou. "Zapracovali sme tiež desiatky opodstatnených pripomienok obcí a cestujúcich z celého kraja, aby bola autobusová doprava kvalitnejšia a cestujúci mohli naplno využívať výhody zónovej tarify platnej od augusta," doplnil.

V rámci Zemplína prinášajú zmeny cestovných poriadkov najmä zlepšenie dopravy žiakov a študentov do škôl. V Trebišove sa zas menia názvy autobusových zastávok.

Slováci majú prvé tri body na MS, Slovinsko zdolali 3:1

V ďalšom zápase A-skupiny sa mužstvo trénera Vladimíra Országha predstaví v pondelok 12. mája o 16.20 h proti Rakúsku.

,aktualizované 

- Pri stredajších útokoch indickej armády na Pakistanom kontrolovanú časť sporného regiónu Kašmír a na území samotného Pakistanu zahynulo viac ako 100 príslušníkov militantných skupín vrátane viacerých ich vodcov.

- Obchodná politika amerického prezidenta Donalda Trumpa môže viesť k poklesu produktivity a nie je vylúčené, že americká centrálna banka bude musieť pristúpiť k zvýšeniu úrokových sadzieb.

- Britská pracovníčka Národnej zdravotnej služby (NHS) získala odškodné viac než 34.000 eur za to, že ju kolegovia v práci prirovnali k zloduchovi Darthovi Vaderovi z filmovej ságy Star Wars.

- Hygienici predpokladajú postupné znižovanie chorobnosti na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v Prešovskom kraji.

- Dve deti a jeden dospelý zahynuli na preplnenom gumenom člne pri pokuse prekonať Stredozemné more, viac ako 50 ďalších osôb sa podarilo zachrániť, informovala v nedeľu nemecká organizácia RESQSHIP.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR kladie veľký dôraz na riešenie problému segregácie vo vzdelávaní.

- Od pondelka (12. 5.) sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

- Slovenskí hokejisti si pripísali prvé víťazstvo na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme. Slováci v nedeľnom druhom vystúpení na turnaji potvrdili úlohu favorita a zdolali Slovinsko 3:1.

- Saudskoarabský ropný koncern Saudi Aramco oznámil za 1. štvrťrok tohto roka pokles zisku, pod čo sa veľkou mierou podpísali nižšie ceny ropy a zvýšené náklady spoločnosti.

- Slovenskí hokejisti viedli vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po dvoch tretinách 3:0. Na góly Sebastiána Čederleho a Pavla Regendu z prvej časti hry nadviazal v 32. minúte presným zásahom Michal Krištof.

- Slovenskí hokejisti vedú vo svojom druhom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme nad Slovinskom po úvodnej tretine 2:0.

- Pápež Lev XIV. vyzval na „spravodlivý a trvalý“ mier na Ukrajine i na okamžité prímerie, prepustenie rukojemníkov a dodávky humanitárnej pomoci v Gaze. „Už nikdy viac vojnu!“ povedal pápež.

- Slovenskí hokejisti vykorčuľujú na svoj druhý duel na MS v Štokholme v nedeľu proti Slovinsku (12.20 h) už aj s dvojicou nových hráčov. V zostave figurujú obranca Samuel Kňažko aj útočník Pavol Regenda.

- Strana Smer-SD chystá vo štvrtok 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania.

- Máte chuť premýšľať? Otestujte vaše logické myslenie.

- Nový nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul pricestoval do Izraela v rámci svojej prvej zahraničnej návštevy na poste šéfa diplomacie.

- Návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania medzi Moskvou a Kyjevom je „prvým krokom, to však nestačí“, uviedol v nedeľu francúzsky prezident Emmanuel Macron.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.