Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Regióny

VIDEO: Výskumníci: Drevo môže zmierňovať negatívne dosahy zmeny klímy

Na snímke prezident Zväzu spracovateľov dreva SR (ZSD SR) Karol Vinš počas prezentácie Národného lesníckeho centra vo Zvolene 8. októbra 2020. Foto: TASR - Ján Krošlák

Výmera lesa na Slovensku je 2.023.051 hektárov (rok 2019), z toho hospodárske lesy sú 73 percent, ochranné lesy 17 percent a lesy osobitného určenia desať percent.

Zvolen 8. októbra (TASR) – Drevo ako obnoviteľná a najekologickejšia surovina môže zmierňovať negatívne dosahy zmeny klímy. Taký je jeden z výstupov projektu, ktorý riešili zvolenskí výskumníci. „Prispieť k tomu môže prostredníctvom zvyšovania množstva uhlíka uloženého v produktoch z dreva,“ povedal vo štvrtok novinárom Martin Moravčík z Národného lesníckeho centra vo Zvolene, ktoré výskum robilo.

Ako vysvetlil, je dôležité, aby ľudia drevené výrobky používali. „Je to surovina, ktorá keď sa vyťaží a vyrobia sa z nej výrobky, slúžia celej spoločnosti. Ľudia sú spojení s drevom od kolísky až po truhlu. Obohacuje to tiež náš život, pretože táto surovina vytvára prostredie, v ktorom sa človek dobre cíti,“ zhrnul výskumník.



Do bilancie uhlíka sa zahŕňa rezivo, drevné panely, papier a lepenky. Pri týchto polotovaroch nie je okamžitá oxidácia uhlíka, jeho emisie sa uvoľňujú do atmosféry neskôr,“ spomenul s tým, že zásoby uhlíka a jeho zmeny vypočítali osobitne pre každú kategóriu výrobkov z dreva.

Pri aktuálnej úrovni ťažby dreva, čo je vyše deviatich miliárd kubických metrov, štruktúre a objeme produkcie výrobkov z dreva sa zvýšilo ročné množstvo uhlíka v produktoch približne o 1,5 milióna ton. Keďže hlavným spôsobom využitia listnatého dreva na Slovensku je výroba celulózy a papiera, zhoršenie uhlíkovej bilancie vyplýva z krátkej životnosti, a teda aj neschopnosti dlhodobejšie skladovať uhlík.



Výskumníci tiež tvrdia, že zlepšenie využívania dostupných zdrojov na domácu spotrebu, obmedzenie vývozu a domáce spracovanie suroviny môže posilniť drevospracujúci priemysel pri napĺňaní cieľov zelenej ekonomiky.

Slovensko v súčasnosti viac dreva exportuje ako dováža. Priemerný objem exportu za posledných desať rokov dosiahol 2,5 milióna kubických metrov. V exporte dreva prevládali ihličnaté výrezy prvej až tretej kvalitatívnej triedy.

Výmera lesa na Slovensku je 2.023.051 hektárov (rok 2019), z toho hospodárske lesy sú 73 percent, ochranné lesy 17 percent a lesy osobitného určenia desať percent. Najzalesnenejší je Žilinský samosprávny kraj. Ihličnatých a prevažne ihličnatých lesov je u nás 26 percent, zmiešaných lesov je 20 percent, listnatých a prevažne listnatých lesov je 54 percent. Jeden človek za jeden rok spotrebuje 330 kilogramov kyslíka, čo vyprodukujú dva stromy ročne.

Na snímke predseda Slovenskej lesníckej komory Milan Dolňan počas prezentácie Národného lesníckeho centra vo Zvolene 8. októbra 2020.
Foto: TASR - Ján Krošlák


Spoločný projekt GREENWOOD riešili v rokoch 2015 až 2019 výskumníci z Národného lesníckeho centra a Technickej univerzity vo Zvolene. Financovala ho Agentúra na podporu výskumu a vývoja Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Jeho cieľom bolo optimalizovať využívanie dreva na Slovensku a naplniť tak princípy zelenej ekonomiky.