Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 11. máj 2025Meniny má Blažena
< sekcia

Nevyhnutnosť potreby jednotného jazyka vysvetlil Ľ. Štúr už v r. 1844

Ilustračné foto, socha Ľudovíta Štúra v Žiline. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

Je možné, že Ľudovít Štúr chvíľami aj ľutoval, že svoj esejisticky koncipovaný základný návrh podoby spisovnej slovenčiny predložil nepripravenému publiku.

Bratislava 28. mája (TASR) - V polovici štyridsiatych rokov 19. storočia myšlienka ustálenej spisovnej slovenčiny začala dostávať zreteľné kontúry. Na zakladajúce zhromaždenie spolku Tatrín 26.-28. augusta 1844 v Liptovskom Mikuláši Ľudovít Štúr priniesol prakticky už hotové dielo Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí.

Spis má žánrový charakter eseje a Ľudovít Štúr v ňom zdôvodnil nevyhnutnosť potreby jednotného literárneho jazyka Slovákov, a to nielen z pohľadu vzdelancov, ale aj z pohľadu potrieb pospolitého ľudu a pozdvihnutia celkovej vzdelanostnej úrovne slovenského národa. Nekompromisne odmietol Kollárovu koncepciu štyroch slovanských jazykov (ruský, poľský, českoslovanský a ilýrsky) a vyslovil názor, že každý slovanský národ je historicky i kultúrne jedinečný a ako taký má právo na samostatný a svojbytný jazyk. V tomto zmysle vymenoval jedenásť slovanských jazykov, medzi nimi aj slovenčinu. Čo viac, slovenčinu vyzdvihol ako najčírejší slovanský jazyk, pretože jej nositelia - Slováci, od vekov žijú vo svojej pravlasti medzi Vysokými Tatrami a Dunajom, teda uprostred slovanského sveta, čo znamená, že aj uprostred Európy. Otázku vzťahov medzi Čechmi a Slovákmi a ostatnými Slovanmi vyriešil „hlásaním pestovania národných kultúr a prostredníctvom národných jazykov chcel prispievať práve k umocňovaniu bratských vzťahov a dať slovanskej idei tvorivú náplň.“

Dielo miestami vyznieva ako otvorený list jeho najbližším priateľom a spolupracovníkom Hurbanovi a Hodžovi. Z týchto pasáží sa môžeme presne dozvedieť, aký priebeh malo uskutočnenie tejto myšlienky, od prvotného zámeru v Bratislave, cez Hlboké, až po jej realizáciu v Liptovskom Mikuláši. Tu je zaznamenaná aj skutočnosť, že na myšlienke, aby sa základom spisovného jazyka stala stredná slovenčina, konkrétne "liptovčina" spod Tatier a spod prameňov Váhu, sa všetci traja dohodli už v Hlbokom. Dohodli sa aj na tom, že pravopis bude založený na fonetickom princípe, čiže - bude vychádzať z výslovnosti. A Ľudovít Štúr podľa toho aj konal.

No ako to už v živote chodí, tí, čo neurobia nič, majú najviac pripomienok. Veľké diskusie sa strhli okolo fonetického princípu pravopisu. Spochybnili sa tvary préterita slovies „robiu, písau, dau...“ i tvary akostných prídavných mien „peknuo, dobruo, usilovnuo, peknieho, dobrieho, usilovnieho“ atď. Výhrady boli aj proti hláske "ä" a mäkkému "ľ", no a potom najmä proti vynechaniu ypsilonu.

Je možné, že Ľudovít Štúr chvíľami aj ľutoval, že svoj esejisticky koncipovaný základný návrh podoby spisovnej slovenčiny predložil nepripravenému publiku. Ale na druhej strane, bol rád, lebo základ bol napokon odobrený a prijatý. Štúrova spisovná slovenčina sa ujala. Veľmi konkrétne to potvrdilo knižné vydanie jazykovednej eseje Nárečja slovenskuo... v roku 1846, ešte konkrétnejšie jeho nasledujúci jazykovedný spis Nauka reči slovenskej, no najkonkrétnejšie a najpraktickejšie skutočnosť, že mladá štúrovská generácia začala v tejto podobe slovenčiny písať umelecké diela. A išlo jej to.

ŠULEKOVÁ: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová so psychologičkou Evou Šulekovou.

- Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia. V relácii TASR TV Zdravie to uviedla psychologička Eva Šuleková.

- Námestník indického ministra zahraničných vecí Vikram Misrí obvinil v sobotu susedný Pakistan, že krátko po jeho začiatku porušil prímerie, na ktorom sa obe krajiny dohodli.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou, ktorý v ten istý deň predložili západní spojenci Kyjeva združení v tzv. koalícii ochotných.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.