Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Slovensko

Zákon o založení Katolíckej bohosloveckej fakulty má 100 rokov

Ilustračné foto. Foto: TASR

Po druhej svetovej vojne v školskom roku 1946/1947 vyňali Katolícku bohosloveckú fakultu zo zväzku fakúlt Univerzity Komenského.

Bratislava 24. júla (TASR) - Národné zhromaždenie Československej republiky (NZ ČSR) schválilo 24. júla 1919 zákon o založení Katolíckej bohosloveckej fakulty v Bratislave. Od schválenia zákona uplynie v stredu 24. júla 100 rokov.

Národné zhromaždenie ČSR v Prahe prijalo 27. júna 1919 zákon o zriadení Československej štátnej univerzity v Bratislave. Zákon vstúpil do platnosti 11. júla 1919. V novembri toho roku bola vzdelávacia inštitúcia premenovaná na Univerzitu Komenského (UK).

Zákon z 27. júna 1919 však nepočítal so zriadením teologickej fakulty. Ešte koncom júna 1919 sa preto v Trnave zišli pod vedením košického biskupa Augustína Fischera-Colbrieho ordinári slovenských katolíckych diecéz a prijali uznesenie, v ktorom žiadali zriadiť v Bratislave bohosloveckú fakultu s centrálnym seminárom.

Žiadosť popredných predstaviteľov katolíckej cirkvi bola vypočutá a NZ ČSR schválilo pred 100 rokmi 24. júla 1919 zákon o zriadení Katolíckej bohosloveckej fakulty, ktorá sa by sa rovnocenne zaradila do zväzku vtedajších fakúlt Univerzity Komenského.

Reálne možnosti pre zriadenie fakulty sa ukázali až v roku 1934. Na žiadosť slovenských ordinárov vydala Posvätná kongregácia dekrét o kánonickom erigovaní fakulty s dátumom 15. augusta 1935 a vládne nariadenie vyšlo 24. apríla 1936.

Katolíckej bohosloveckej fakulte pridelili budovu bývalej Právnickej fakulty na Kapitulskej ulici, kde sa pôvodne nachádzalo Jezuitské kolégium. V roku 1936 k nej pridružili trnavský Veľký seminár, ktorý premiestnili do Bratislavy.

Po druhej svetovej vojne v školskom roku 1946/1947 vyňali Katolícku bohosloveckú fakultu zo zväzku fakúlt Univerzity Komenského. Vládnym nariadením č. 112/1950 Zb. o bohosloveckých fakultách zo dňa 14. júla 1950 sa zaviedla aj nová organizácia bohosloveckého štúdia. Za jedinú inštitúciu na výchovu rímskokatolíckych kňazov na Slovensku vtedajšia vláda ustanovila Rímskokatolícku cyrilometodskú bohosloveckú fakultu (RCMBF) v Bratislave.

Až po zmene spoločenského systému bola RCMBF opäť včlenená v roku 1990 medzi fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Na základe rozhodnutia Fakultnej rady RCMBF UK zo dňa 21. augusta 1990 a na základe schválenia Kongregáciou de Institutione Catholica vznikli pri jednotlivých kňazských seminároch v Nitre, Spišskom Podhradí ­ Spišskej Kapitule, Banskej Bystrici a následne v Košiciach (1994) afilované teologické inštitúty ako pedagogické pracoviská Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. V Žiline v roku 1995 zriadili aj pedagogické pracovisko pre filozofické štúdia saleziánskych a kapucínskych bohoslovcov.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.