Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Slovensko

4 tipy, ako podporiť zdravie pečene

Foto: pixabay.com

Pečeň je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela a plní dôležité úlohy. Čo môžete spraviť pre to, aby ste ju mali dlhodobo zdravú a plne funkčnú?

Bratislava 28. septembra (OTS) - Stará sa o filtráciu krvi a odstraňovanie škodlivých toxínov z organizmu, zabezpečuje metabolizmus tukov, cukrov či bielkovín a vytvára žlč. Pečeň je mimoriadne podstatná pre správne fungovanie ľudského tela. Preto by ste jej rozhodne mali venovať pozornosť.

Pokiaľ je pečeň len mierne poškodená a nefunguje správne, pravdepodobne to nijako nepocítite. Až keď začne byť stav vážny, môžu sa objaviť niektoré typické prejavy – svrbenie pokožky, pocity únavy, slabosť, malátnosť či mierny tlak pod pravým rebrom. Ak budete tieto príznaky dlhšie ignorovať, pečeň sa dokáže nenávratne poškodiť.

Zapamätajte si: Medzi veľmi časté ochorenia pečene patrí steatóza, ktorá môže prerásť až do cirhózy. Práve cirhóza sa už veľakrát nedá liečiť a jediným riešením je transplantácia.

Správna starostlivosť o pečeň
Čo môžete spraviť, aby ste znížili riziko steatózy alebo cirhózy pečene? Prinášame vám 4 osvedčené tipy, ktoré odporúčajú odborníci.

1. Vyhýbajte sa alkoholu, fajčeniu a chemikáliám
Pri nadmernom pití alkoholu musia pečeňové bunky fungovať na 100 %, aby stíhali odbúravať všetky toxíny. V dôsledku toho sa poškodzujú a pečeň postupne stráca svoju účinnosť. To isté platí aj pri fajčení alebo častej konzumácii jedál s vysokým obsahom konzervantov, umelých farbív a iných chemických látok.
Ak chcete, aby bola vaša pečeň dlhodobo zdravá, snažte sa čo najviac vyhýbať konzumácii chemických látok, ktoré sú pre ľudské telo toxické.


2. Doprajte si pravidelný pohyb
Vďaka fyzickej aktivite dochádza k spaľovaniu prebytočného tuku v organizme, takže sa neukladá v tele. Pravidelné športovanie je najlepšou prevenciou steatózy pečene. Na účinné odbúranie tuku sú dobré najmä kardio cvičenia – behanie, bicyklovanie či plávanie.

3. Pozor na nezdravú stravu
Vyhýbajte sa nezdravým mastným jedlám. Prebytočný tuk sa totiž ukladá v pečeni, čím spôsobuje steatózu a zhoršuje jej fungovanie. Pozor si dávajte tiež na potraviny s veľkým podielom cukru alebo soli.


Jedzte veľa ovocia a zeleniny. Antioxidanty, vitamíny a minerály prirodzene podporujú zdravie pečene a jej odolnosť voči poškodeniu. Otvorte si najnovší Lidl leták s viac ako 40 % zľavami na hrušky, paradajky či kapustu, spravte si nákupný zoznam, choďte na zdravý nákup, uvarte si doma niečo chutné a pečeň sa vám za to rozhodne poďakuje.

4. Vyskúšajte detoxikáciu pečene
Odporúčame vám aspoň raz ročne dopriať pečeni hĺbkovú očistu. V tomto smere je skvelým riešením pestrec mariánsky. Extrakty z tejto bylinky účinne prečisťujú pečeň, pričom pomáhajú regenerovať poškodené bunky a prinavracajú im ich prirodzené schopnosti.